Další

Jak slušně odmítnout nabídku: 4 věci, na které byste neměli zapomenout

Jak slušně odmítnout nabídku: 4 věci, na které byste neměli zapomenout

Odmítnutí nabídky může být velmi těžké, ale jsou chvíle, kdy je to také nezbytné. Pokud vám například nezbývají volné kapacity, nebo vám nabídka jinak nezapadá do plánu, neměli byste se cítit špatně, pokud ji odmítáte. Zároveň je ale nutné si uvědomit, že ten, kdo vám nabídku dává ji může myslet dobře. Často chce takový protějšek jen nabídnout pomocnou ruku, a proto je užitečné vědět, jak slušně odmítnout nabídku, se kterou nesouzníte.

O co se jedná?

Různě budete postupovat v případě, že vám někdo nabízí pracovní místo, nebo v momentě, když vás zve na společenskou akci. Charakter nabídky a vztah k nabízejícímu je důležitý, ale ne vždy vám blízký či přátelský vztah nahraje. Naopak! V některých případech je těžší odmítnou nabídku blízkého člověka či rodinného příslušníka, než náhodného kolegy či bývalého spolužáka. Proč? U lidí, kteří jsou nám blízcí hraje totiž důležitou roli skutečnost, že nechceme zranit jejich city. Pokud ale víte, jak slušně odmítnout nabídku, nemusíte se bát.

Chraňte si své hranice, ale nebuďte hrubí

Mít jasně stanovené hranice je velmi důležité. Každou nabídku, se kterou zcela nesouzníte, byste měli podrobit kritickému zkoumání. Zamyslete se, jaký je váš skutečný postoj a sdělte jej svému protějšku. Má to ale svá pravidla

  • S odpovědí neotálejte
  • Vysvětlení krátké ale konkrétní
  • Nedávejte naději
  • Poděkujte

Záporná odpověď by měla přijít bezprostředně. Nejhorší je situace, kdy například účast na akci nejprve slíbíte a až následně zavoláte, že „vám do toho něco vlezlo“. Tím přiděláváte druhým akorát zbytečné starosti a berete jim možnost řešit situaci bez vás.

Odmítnutí také doplňte krátkým vysvětlením. Sama skutečnost, že nějakou nabídku přijmout nechceme sice stačí, nabízející však potřebuje vědět proč. Nabízejí se časové možnosti či jiné plány nebo povinnosti. V žádném případě ale nelžete.

Slova jako „asi“, „možná“, „nejspíš“ a tak podobně do slušného odmítnutí nepatří. Nedávejte druhým naději, že ještě změníte názor. Snažte se svůj postoj sdělit jednoznačně. V žádném případě neopomeňte za nabídku poděkovat.