Další

Nejlepší balkonové květiny 2023 – které aktuálně zasadit?

Nejlepší balkonové květiny 2023 – které aktuálně zasadit?

Jaro je v plném proudu a nastává ten správný čas na zkrášlení balkonu či terasy vhodnými květinami. Vsadíte jako každoročně na muškáty, nebo zkusíte nějakou neokoukanou alternativu? Připravili jsme pro vás výběr sedmi nejlepších balkonových květin vhodných na slunce i do stínu. 

Pelargonie (muškát): osvědčená klasika

Muškát, jakožto jednu z nejoblíbenějších balkonovek, snad není třeba dlouze představovat. Je známo asi 200 druhů převislých, páskatých, velkokvětých i aromatických. Jejich výhodou je nenáročnost a odolnost. Aby krásně kvetly, vystačí si v létě s vydatnou zálivku a dostatkem světla. Prospěje jim také pravidelné přihnojování a odstraňování starých květů.

Petunie a surfinie: vhodné i pro začátečníky

Dalšími velmi oblíbenými rostlinami jsou petunie a jim podobné drobnokvěté surfinie. Tyto oblíbené letničky pořídíte v mnoha barevných variantách a jejich pěstování je poměrně snadné. Stačí je jen pravidelně zalévat a aby krásně kvetly nejlépe jednou týdně přihnojit. Dejte si však pozor, ať je nepřeléváte, protože mají sklon k uhnívání kořenů. Uškodit jim také může dlouhodobě chladné a deštivé počasí. Pro převislé druhy jsou ideální samozavlažovací květináče. 

Fuchsie: daří se jí i ve stínu

Máte okna pouze na sever nebo na východ a bojíte se, že vám tam rostliny nepokvetou? Pak je pro vás skvělou volbou fuchsie, která má ráda polostín až stín a také vydatnou zálivku. Jen pozor na průvan a vítr, který rostlině neprospívá. Existuje asi 10 000 druhů fuchsií, mezi které patří převislé, polopřevislé i vzpřímené.

Clematis (plamének): netradiční volba

Tento jinak známý popínavý keř lze pěstovat i v truhlíku. Existují totiž také zakrslé varianty a vypadají nádherně. Clematis preferuje dostatek slunce, ale substrát by nikdy neměl zcela vyschnout či se přehřívat. Není proto ideální na jižní nebo západní strany.

Begonie: vybere si každý

Další oblíbenou balkonovou rostlinou je begonie, která existuje jako trvalka i jednoletka. Na výběr máte z více než 1 000 druhů v různých velikostech a barvách. Begonie je trochu náročnější na péči, protože potřebuje dostatek světla, ne však přímého, a přiměřenou zálivku vlažnou vodou přímo do půdy, nikoliv na listy.

Osteospermum: vydrží přímé slunce i vítr

Ideální volbou na slunný jižní balkon je nenáročné Osteospermum. Jedná se o druh kopretiny z jižní Afriky, která kvete v žluté, oranžové, bílé, růžové, modravé i fialové barvě. Nevadí mu vítr a ani krátké období sucha. Jinak ale ocení vydatnou zálivku a v květníku drenážní vrstvu pro odtok přebytečné vody.

Kosmatec (Delosperma): nenáročný krasavec

Další možností pro zkrášlení jižního balkónu a naším posledním tipem je kosmatec. Jedná se o sukulent s dužnatými listy původem z jižní Afriky. Snese přímé slunce, nevyžaduje přihnojování a odpustí vám, když jej občas zapomenete zalít. Nesnese však déšť, proto vyžaduje kryté místo. Kvete bíle, oranžově, růžové, vínové i fialově od června až do září. Jeho asi 5 centimetrové květy se otevírají jen za slunečného počasí.