Ačkoliv je pro člověka pláč naprosto přirozenou reakcí na smutek nebo jiné pocity, občas je potřeba nenechat se unést emocemi a zkrátka se nerozbrečet. Za pláč se však nikdy nestyďte. Dnes vám doporučíme několik technik, jak emoci nedávat najevo pláčem.
- Zamyslete se, proč pláčete
- Změňte přemýšlení nad sebou samými
- Rozptylte mysl
- Pláč má své opodstatnění
- Kdy je potřeba vyhledat odborníka
Zamyslete se, proč pláčete
Existuje několik pocitů, které vás donutí plakat. Ať už je to úzkost, stres, radost nebo deprese, jistě existuje nějaký spouštěč, který vás rozpláče.
Pokud se vám chce plakat při hodnocení například v práci nebo od lidí v okolí, zamyslete se nad tím, proč cítíte tuto emoci. Zdá se vám, že když dostáváte zpět vazbu tak se máte chuť na vše vykašlat, protože nestojíte za nic? Nebo máte snad pocit křivdy?
Změňte přemýšlení nad sebou samými
Jestliže jste si na jednu z předchozích otázek odpověděli ano, je potřeba změnit myšlení. Jasně, to se lehčeji řekne, než udělá, ale lze na tom rozhodně pracovat.
Například pokud budete dostávat konstruktivní zpětnou vazbu například od zaměstnavatele, je potřeba přemýšlet nad tím co vám říká. Máte něco dělat lépe? Tak začněte přemýšlet, jak to udělat lépe, nikdo přece neříká, že cokoliv děláte je špatně.
Rozptylte mysl
Občas se stává, že brečíte a vůbec vám to nedává smysl. Toto potkává zejména ženy v období premenstruačního syndromu, kdy je to s emocemi jako na houpačce.
V tuto chvíli neexistuje racionální důvod brečení a měla byste rozptýlit mysl. Zkuste zavzpomínat třeba na povedený výlet s rodinou, zahrajte si nějakou hru nebo se domluvte s kamarády na nějaké akci.
Pláč má své opodstatnění
Pláč nikdy nepotlačujte. Mozek si tak odpočine a zároveň když si trochu popláčete, budete se cítit pravděpodobně mnohem lépe. Současně tak snížíte riziko vytvoření psychických traumat.
Kdy je potřeba vyhledat odborníka
Jestliže jsou vaše emoce nezvladatelné, zvažte návštěvu odborníka psychologa.