Krása

Zrzavé vlasy a genetika: jak moc je výjimečná?

Zrzavé vlasy a genetika: jak moc je výjimečná?

Zrzavé vlasy jsou v očích mnoha z nás takovou menší záhadou a zároveň něčím, co nás fascinuje. Schválně, kolik kolem sebe máte lidí s ohnivou barvou vlasů? Ovlivňuje zrzavé vlasy genetika? Nevšední zbarvení vlasů je už léta předmětem spekulací. Co tedy rozhoduje o tom, jestli se člověk narodí s ohnivou hřívou?

Ovlivňuje zrzavé vlasy genetika?

Ano. Ryšavou barvu vlasů skutečně ovlivňují genetické predispozice. Zrzavou barvu má na svědomí tzv. zrzavá mutace genu MC1R od obou rodičů. Je ale třeba dodat, že ne každý, kdo má obě tyto „mutace“, musí mít nutně rezavé vlasy. Ve hře tak může být souhra dalších genů, které jsou předmětem zájmu vědců už několik let. Částečná disfunkce tohoto genu vede k ryšavému zbarvení vlasů. 

Zrzaví lidé tvoří cca 1-2 % světové populace. Nejvíce jsou rezavé vlasy rozšířené v severní a západní Evropě. V Irsku má tuto barvu vlasů dokonce desetina obyvatel.

Co způsobuje zrzavé vlasy?

Zbarvení vlasů má na svědomí pigment melanin. Ten je v našem těle produkován buňkami – melanocyty. Na základě zbarvení je pigment dělen na tmavý eumelanin a světlý feomelanin. Má-li člověk zrzavé vlasy, je to proto, že má vyšší koncentraci světlého feomelaninu. 

K rezavým vlasům se také neodmyslitelně pojí světlejší zbarvení pleti, vyšší koncentrace pih a to nejen v obličeji, ale také kdekoli na těle. Rusovlasí lidé mají také velmi často buď šedé, nebo zelené oči. 

Zrzaví lidé bývali dříve terčem pověr

Dnes se na lidi s ohnivou hřívou díváme jako na něco výjimečného. Ne vždy ale byli lidé ryšavou barvou vlasů fascinováni. Dříve tomu dokonce bylo právě naopak a ten, kdo měl zrzavé vlasy, tak býval terčem pověr, mnohdy mu šlo dokonce o život.

Není tajemstvím, že ve středověku byly zrzavé ženy považovány za čarodějnice, často tak končily na hranicích. Ohnivá barva vlasů také bývala spojována s divokým temperamentem, nezkrotností, posunutými hranicemi nebo náruživostí.