Rozhodli jste se udělat něco pro svou postavu a začít s cvičením, ale chození do posilovny vám není příjemné nebo máte omezený finanční rozpočet? I domácí cvičení má spoustu výhod, díky kterým můžete shodit pár kilogramů, udržet se v kondici, zlepšit své zdraví nebo dokonce vyrýsovat svaly. Stejně tak má ale cvičení doma i několik nevýhod. Zajímá vás, jaké aktivity a druhy cvičení můžete v domácím prostředí realizovat? Nebo jaké jsou výhody a nevýhody cvičení doma? Pak si nenechte ujít dnešní článek.
Výhody domácího cvičení
Pokud ještě nejste pevně rozhodnutí, jestli se do cvičení doma pustit, pak si přečtěte o jeho výhodách a nechte se přesvědčit.
- Úspora času – jestliže byste měli do posilovny dojíždět, pak určitě cvičením doma ušetříte i nějaký ten čas, což se hodí. Čas navíc můžete pak věnovat sobě nebo své rodině.
- Úspora peněz – bezesporu cvičením doma ušetříte, protože neplatíte žádný vstup jako v posilovně. O to lepší si můžete dopřát vybavení nebo sportovní doplňky stravy, které vám pomohou k lepším výsledkům.
- Žádný stres z pohledů ostatních – soukromí je jedním z hlavních důvodů, proč se lidé uchylují k domácímu cvičení. Pobyt v posilovně může být pro někoho zbytečně stresující, což může bránit v dosažení požadovaných výsledků.
- Nezávislost – doma se nemusíte s nikým dělit o posilovací vybavení, takže se vyhnete nepříjemnému čekání, které by vás mohlo v posilovně potkat při výměně na posilovacích strojích. Nejste ani závislí na otevíracích hodinách, zkrátka cvičíte tehdy, kdy vám to vyhovuje.
Nevýhody domácího cvičení
Cvičení v pohodlí domova zní lákavě, ale ne pro každého se hodí. Proč? To vám napoví nevýhody, které najdete níže.
- Nedostatečná motivace – jestliže budete doma cvičit sami, pak se zajisté nejednou setkáte se ztrátou motivace. Venku je potřeba posekat trávu, uklidit v kuchyni, udělat domácí úkoly s dětmi a mnohé další činnosti vás můžou odlákat od cvičení. Mějte pevnou vůli a udělejte si z cvičení pravidelnou aktivitu, od které vás nic neodtrhne.
- Monotónnost – cvičení v domácím prostředí se po čase může stát jednotvárné a je rozhodně méně kreativní, než v posilovně plné fitness strojů, na kterých můžete procvičit nejrůznější svalové partie.
- Technika cviků – jste-li začátečník a doma nad vámi nemá dohled žádný trenér nebo zkušenější kolega, pak se může stát, že budete některé cviky provádět špatně. Na to vás však brzy upozorní bolest, která napoví, že cviky neprovádíte správně. Sáhněte proto po doprovodném cvičebním DVD nebo si pusťte osvědčeného trenéra na youtube.
- Nedostatek prostoru – doma se snadno může stát, že zkrátka nevytvoříte dostatek prostoru pro cvičení, a to obzvláště v garsonce či jednopokojovém bytě. V takovém případě nezbvývá nic jiného, než zapojit cviky prováděné ve stoje nebo jít cvičit ven.