Krása

Věneček ve vlasech

Věneček ve vlasech

Věnečky jsou oblíbenými doplňky mnoha nevěst. Kde se ale na svatbách vzaly a jaký význam mají?

Jaký je původní symbolický význam věnečku ve vlasech

Ať už živý nebo umělý, věneček ve vlasech je pro řadu nevěst tou pravou volbou pro doplnění svatebního účesu. Nejedná se přitom o pouhý módní výstřelek, ačkoli dnes už o něm řada žen v symbolické rovině neuvažuje.

Věnec totiž symbolizuje opuštěné panenství. Nevěsta, která se tedy vdávala proto, že takzvaně musela, jej mít nesměla. Pokud by si jej nasadila, stávalo se to terčem kritiky. A to paradoxně výraznější než samotná svatba plánovaná již v době těhotenství.

S tímto atributem se tak pojí i rituál tzv. věnčení, kdy se žena chystala na svatbu. Svobodná děvčata jí za doprovodu zpěvu oblékala a zaplétala jí vlasy. Zároveň nevěsta dostávala na hlavu zelený věneček coby symbol čistoty.

Vdaná paní tak symbolicky měnila panenský věneček za čepec. A odtud se nám zachoval i lidový obrat „být pod čepcem“. Ještě v 19. století platilo nepsané společenské pravidlo, že dáma na veřejnost bez pokrývky hlavy nechodí.

Květinové věnečky ve vlasech dnešních nevěst

Současné nevěsty si přizpůsobují nošení svatebních věnečků čistě svému vkusu. Na symbolický význam samotného věnečku i jednotlivých květů se příliš nehledí. Mnohé dámy navíc sahají i po umělých ozdobách do vlasů, živé květy ale stále mají své kouzlo.

Nejdůležitějšími parametry, podle nichž ladí věnečky současné nevěsty jsou:

  • stylové pojetí svatby a zejména vhodnost k šatům (věnečky z lučního kvítí na boho svatbě)
  • roční období (levnější květiny v sezóně)
  • preferovaná barevnost květin (i v souvislosti k tradici – něco modrého)

Atmosféru plážové svatby podtrhnete tím, že si nasadíte květinový věnec ze šeříku, sedmikrásek, bobulí a pudrově zbarvených růží. Máloco se hodí tak skvěle k daleké exotice jako věneček doslova hrající všemi barvami. K veselému létu i probouzejícímu se jaru ladí verze vytvořená ze slunečnic a sedmikrásek. Zimní vzhled efektně podtrhnou sukulenty, poupata růží a květy v barvě slonové kosti.