Krása

Účesy 50. léta

Účesy 50. léta

Móda se cyklicky opakuje a také účesy jsou toho důkazem. Retro v různých obměnách je hitem a i v minulosti tak můžete hledat inspiraci. Jaké účesy vládly v 50. letech?

50. léta a vlasy v Evropě

Svět se tou dobou vzpamatovával z druhé světové války a to se nevyhnutelně promítlo i do oblasti módy a účesů.

Vlasy byly stále symbolem ženskosti a pomyslnou korunou krásy. Ale v 50. letech se účesy dočkaly i zkracování, nosily se v délce na ramena nebo sahající k čelisti. Klasické mikádo tehdy mělo všechny výhody i nevýhody dneška. Muselo se udržovat častěji střihem, ale nabízelo nenáročný účes pro každodenní nošení.

V módě ale byly i  vlny, jaké nosila třeba slavná Audrey Hepburn nebo uhlazené drdoly. Výrazné vlny byly „dědictvím“ předešlé epochy. Nosily se taktéž vlasy sčesané ke straně. Hitem byla blond barva po vzoru legendární Marilyn Monroe.

Delší nebo dlouhé vlasy měly v oblibě zejména mladé dívky. V tom se tak tato etapa nelišila od dneška.

Účesová móda 50. let v USA

Lze říci, že v USA na tom dámy byly lépe, neboť Spojené státy utrpěly méně než Evropa. Tato část světa tak zažívala období prosperity. K oblíbeným účesům v té době patřily mimo jiné:

  • Pickle Cut
  • Pixie Cut
  • Bouffant

Mezi populární vlasové stylisty té doby se řadili Sydney Guilaroff , Alexandre of Paris a Raymond Bessone, kteří přivedli francouzskou vlasovou módu do Hollywoodu a do New Yorku, ale také do Londýna.

Dámské účesy tak byly sice přirozené, ale na druhou stranu se také upravovaly stylingovými přípravky, neboť kosmetický průmysl v tomto směru projevoval stále výraznější invenci. Vlasy se tak často tužily i lakovaly.

Teenagery ovlivňoval stále více filmový průmysl a svět hudby. Rocková hudba přiměla dospívající dívky po celém světě nosit vlasy stažené do culíku, zatímco dospívající chlapci nosili účesy typu Crew Cut.