Krása

Fén na kudrnaté vlasy

Fén na kudrnaté vlasy

Fén je velmi užitečným pomocníkem pro úpravu vlasů. Které přístroje se hodí na kudrnaté vlasy?

Který fén se hodí na kudrnaté vlasy?

Nejčastěji se na úpravu kudrnatých kadeří používají fény s tzv. difuzérem. Jde o speciální nástavec s plastovými trny, skrze něž proudí vzduch.

Difuzér má za úkol upravovat, respektive regulovat proudění vzduchu z přístroje. Příliš silný proud vzduchu by totiž způsobil narovnání přirozené struktury vlasového vlákna. Hlavní funkcí tohoto doplňku je tak zajistit přirozené zvlnění vlasů a vytvoření objemu.

Podle čeho vybírat fén na kudrnaté vlasy

U fénu bychom měli hodnotit hlavně následující parametry:

  • hodnoty příkonu
  • nastavení teploty a funkce studeného vzduchu
  • dostupnost ionizátoru 

Příkon

U fénu je potřeba sledovat hlavně hodnoty příkonu:

  • pro domácí použití – příkon nad 1 400 W až 1 800 W
  • pro husté vlasy – příkon nad 1 800 W
  • pro profesionální použití – příkon nad 2 000 W

Platí, že čím vyšší je příkon, tím vyšší je výkon motoru. Což znamená i rychlejší vysoušení vlasů, tedy hlavní funkci, kterou od fénu očekáváme. Rychlejší sušení totiž zajistí jednak, že s fénem strávíte méně času, ale hlavně to, že vlasy budou kratší dobu vystavené vysoké teplotě. Což předurčuje i to, že je budeme méně zatěžovat.

Nastavení teploty a funkce studeného vzduchu

Doporučené teplotní rozmezí pro sušení se pohybuje mezi 190 °C a 210 °C. Zvolená konkrétní teplota se odvíjí od typu vlasů. Tenké, barvené či poškozené vlasy vyžadují nižší hodnotu.

Právě poslední bod se týká i kudrnatých vlasů, které jsou suché a mohou vykazovat výraznější sklony k poškození. Proto bychom je měli sušit ideálně na nižší teplotu nebo na studený vzduch.

Běžné fény mají 1 až 3 stupně nastavení teploty, více možností najdeme u profesionálních modelů. Zmíněný studený vzduch pak je speciální funkce některých propracovanějších fénů.

Ionizátor

Ionizátor z okolního prostředí nabírá molekuly vody a přidává do nich elektrony. Záporně nabitá molekula je poté přenesena do vlasů, kde neutralizuje škodlivé kationty.

Ionizátory proto brání elektrizování vlasů a zajistí jim lesk a hebkost. Funkce ionizace chrání vlasy před nadměrným vysušováním v důsledku častého fénování. Snižuje ale též riziko poškození u vlasů suchých, křehkých a lámavých. Navíc brání krepatění kadeří.