Vlasy

Toner na blond vlasy: K čemu je a jak ho použít i v roce 2024

Toner na blond vlasy: K čemu je a jak ho použít i v roce 2024

Toner je speciální přípravek, který využijí především majitelky blond kadeří. K čemu tento prostředek slouží a jak ho použít?

Co je to toner

Toner z vlasů odstraňuje teplé tóny. Eliminuje tak především nežádoucí žluté nebo mosazné odlesky.

Důvěrně tento prostředek zná každá žena, která si zesvětluje vlasy. Jejich žloutnutí je zcela přirozené a není možné mu z podstaty zabránit. Dáno je přítomností dvou specifických druhů pigmentů ve vlasovém vláknu:

  • eumelaninu – tmavší hnědočerný, způsobující černé zabarvení
  • feomelaninu – světlejší červenohnědý, zodpovědný za zrzavé vlasy a pihy

Hnědočervený feomelanin tedy ve vlasech je obsažen vždy. Odbarvení na něj přitom působí jen velmi málo. V okamžiku, kdy se „odkryje“, proto spolu s ním prostoupí na povrch i tóny, které si obvykle přejeme odstranit. Objevit se mohou jednak těsně po odbarvení, někdy ale jsou viditelné až po umytí.

Kromě toho, že je neocenitelným pomocníkem při odbarvování toner i účinně oživí stávající barvu vašich vlasů, případně dokáže kadeře jemně zesvětlit či ztmavit.

Jak použít toner na blond vlasy

Toner využívá principu barevného kruhu, kdy pro korekci odstínu jednoduše přidá barvu z opačné strany spektra.

Pro blond se tak především používá fialový toner. Právě fialová se nachází na kruhu naproti žluté. Tvoří vůči ní tzv. komplementární barvu. Tyto odstíny se jinak též nazývají doplňkové nebo kontrastní.

Světlé blondýnky tak s pomocí fialového toneru mohou neutralizovat nežádoucí žlutou. Obdobně se používá toner modrý, který umí eliminovat oranžové až mosazné tóny. Ideální je primárně pro světle hnědé až střední blond vlasy.

Toner vám tak vlasy v podstatě obarví dalším nánosem barvy. Funguje ale jako demipermanentní nebo semipermanentní barva. To znamená, že se jeho pigment dostane pouze na povrch vlasů a postupně se vymyje. Tonery většinou mají podobu tzv. fialového šamponu, ale existují i domácí recepty, toner pro blond lze vyrobit například z genciánové violeti.