Další

Sladkosti za komunismu: které přežily do roku 2024?

Sladkosti za komunismu: které přežily do roku 2024?

Sladkosti sice byly za minulého režimu pro mnoho lidí luxusní záležitostí, i přesto si ale právě s jejich chutí pamětníci spojují své dětství. Některé pochutiny přežily pád komunistického režimu a můžeme si je užívat dodnes, jiné už pohltila minulost a na jejich chuť tak můžeme jen vzpomínat. Jaké byly vaše neoblíbenější sladkosti za komunismu?

Hašlerky

Milované i nenáviděné. To jsou Hašlerky! Pro svou specifickou chuť si vás buďto získají na vždy, nebo je nemůžete ani cítit. Nic mezi tím. Bonbony pojmenované podle hudebníka Karla Hašlera najdeme v regálech našich obchodů stále. Kromě jedné originální varianty si však můžete pořídit i „modernější“ příchutě.

Podobně kontroverzními bonbony jako Hašlerky jsou ostatně i tvrdé bonbony od značky Sfinx Slavia. Sladký tvrdý obal plněný čokoládou byl u mnoha lidé oblíbený za socialismu a své fanoušky má stále.

Míša

Tvarohový nanuk se skvělou čokoládovou polevou. To je Míša, kterého známe a milujeme už od roku 1962. Aby Míša udržel krok s konkurencí, vznikla celá řada originálních příchutí. Základní koncept však zůstává stejný. Vždy jde o kombinaci tvarohu a čokolády, přibyla však řada variant s ovocnou dření. Navíc si můžete koupit také Míšu ve vaničce či kelímku, a to dokonce i v proteinové variantě.

Retro zákusky

Ve staré československé cukrárně byste našli zákusky, na které mnozí z nás stále nedají dopustit. Laskonky, rakvičky, kremrole, větrníky, střechy, punčáky či indiánky. To byly časté sladkosti za komunismu. Pokud jste vyrazili na slavnostní kafíčko do cukrárny na náměstí, pravděpodobně byl tamní výběr zákusků právě takový. Přestože dnes možná mnozí z nás dávají přednost makronkám, donutům či cheesecakům, tyto retro zákusky mají stále své místo v českých srdcích.