Rýže patří mezi zdravé a výživné potraviny, mezi nimiž vyniká svou nutriční hodnotou. Může být skvělou přílohou při dietě, protože je málo kalorická, není tučná a neobsahuje cholesterol. Jak ji správně připravit a konzumovat, aby byla skutečně přínosem pro tělo? Nezapomeňte na tyto 3 zásady.
1. Vyberte správný druh rýže
Rýže existuje mnoho druhů. Mezi nejzdravější patří hnědá rýže, která má oproti bílé mnohem více živin, a to zejména vlákniny. Vláknina vám dodá pocit sytosti a zlepší trávení. Také pomáhá snižovat hladinu cholesterolu a kontrolovat hladinu cukru v krvi a podporuje kardiovaskulární systém. Dalším zdravým ekvivalentem je červená rýže, divoká rýže nebo quinoa.
2. Dodržte správnou porci
Pokud se snažíte zhubnout, hlídejte si množství rýže, které sníte. Nadměrné množství rýže vašemu tělu spoustu kalorií a sacharidů, což se vám při dietě zrovna hodit nebude. Obecně se doporučuje půl hrnku až hrnek rýže jako jedna porce (cca 80 g). Při razantním hubnutí jde snížit až na čtvrt hrnku, záleží na vašich konkrétních cílech.
Pro dietní přípravu rýže se nejlépe hodí klasické vaření v horké mírně osolené vodě. Připravit si můžete rýži také v páře ve speciální nádobě nebo alternativně ve vodě v mikrovlnné troubě. Pro hubnutí je důležité spálit více kalorií než jich přijmout. Toho dosáhnete nejen omezením porcí jídel, ale také pravidelnou a vhodně zvolenou fyzickou aktivitou, na kterou nezapomeňte.
3. Nezůstávejte jen na samotné rýži
Rozhodně se nesnažte hubnout pouhou konzumací samotné rýže. Rýže je příloha a je nezbytné kombinovat ji s dalšími potravinami. Vaše tělo potřebuje vyváženou stravu s dostatkem vitamínů a minerálních látek, které by ze samotné rýže nezískalo. Dopřejte si proto k rýži třeba kuřecí nudličky nebo si připravte dietní rizoto se zeleninou a vařeným kuřecím nebo králičím masem.