KrásaPleť

Perfektní barva rtěnky podle barvy pleti? Víme jak na to, vyzkoušejte tipy roku 2024!

Perfektní barva rtěnky podle barvy pleti? Víme jak na to, vyzkoušejte tipy roku 2024!

Na trhu existuje nepřeberné množství druhů rtěnek v různých barevných odstínech. Není proto jednoduché si vybrat tu správnou. Pokud správně určíte barevný typ své pleti, máte téměř vyhráno.

Základem je správné určení typu pleti

Pro výběr správného odstínu rtěnky nebo obecně líčidel, doplňků a oblečení, se používá nejčastěji barevná typologie podle ročních období. Typy pleti se dělí na dva studené (léto, zima) a dva teplé typy (jaro, podzim):

  1. Jaro – světlé, jasné, teplé a kontrastní odstíny.
  2. Léto – světlé, chladné a tlumené odstíny.
  3. Podzim – tmavé, teplé a tlumené odstíny.
  4. Zima – tmavé, chladné a kontrastní odstíny.

Uvedenou teorii je třeba brát jako pomůcku a ne jako zákon. Kromě toho, že barva musí ženě slušet a vypadat na ní přirozeně, musí se v ní také dobře cítit. Určit správný barevný typ proto není vždy snadné, ale nezoufejte. Nejlepší je začít jednoduchým otestováním, zda jste spíše teplý nebo studený typ

Teplý nebo studený typ

K testu budete potřebovat zlatý (případně teple žlutý) a stříbrný (nebo šedý) šátek. Místo šátku poslouží dobře třeba i tričko nebo obyčejný barevný papír. Na přirozeném denním světle šátek přiložte ke své pleti a pozorně ji sledujte. V jednom případě bude vaše pleť vypadat rozzářená, svěží a čistá, u druhého  pleť bude vypadat mdle a zdůrazní se nedokonalosti

Pro kontrolu výsledku se můžete porovnat se známými osobnostmi.  Mezi teplý typ vizáže patří například Jennifer Lopez, Giselle Bündchen, Sandra Bullock, Jessica Alba a Katie Holmes. Studenými typy jsou Jennifer Aniston, Reese Witherspoon, Anne Hathaway, Lucy Liu nebo Michelle Pfeiffer.

Teplý typ rozzáří oranžové a zemité odstíny 

Teplým typům sluší nejvíce odstíny oranžové, červené a hnědé. Obecně však platí, že teplý typ by měl volit spíše jemnější odstíny a jednoduché líčení. Zaexperimentovat však můžete i se sytou červenou v kombinaci s decentním líčením.

Jarní typy

Méně výrazné ženy se světlými vlasy by měly dát přednost jemnějším a pastelovým barvám v teplých odstínech – přirozené a tělové barvy, odstíny do medové, lososové, světle jahodové a světle hnědé. 

Podzimní typy

Výraznější a často pihaté zrzky si mohou kromě jarních tónů navíc dovolit i sytější a zemité barvy jako bronzovou, broskvovou, oranžovočervenou nebo hnědočervenou.

Studený typ může zvolit i výraznější líčení

Pro studené typy jsou nejvhodnější chladné odstíny růžové, červené a fialové. Pokud chcete vyzkoušet nude rtěnku, sáhněte po odstínu v lehkém nádechu do šeda nebo fialova. Nemusíte se bát ani výraznějšího líčení a sytých barev jako klasické rudé.

Letní typy

Méně výrazné studené typy se světlou pletí by si měly vybírat spíše jemné a pastelové chladné barvy jako světle růžová, starorůžová, lila, malinová. Tento typ je u nás nejběžnější.

Zimní typy

Výraznější černovlásky si mohou dovolit temnější odstíny, například studenou starorůžovou nebo višňovou. Zaexperimentovat můžete s tmavými a sytými odstíny fialové a bordó červené.

Rada na závěr

Až budete v drogerii zkoušet odstíny rtěnek, naneste si vzorek na koneček prstu, který je lépe prokrvený než hřbet ruky a barevně věrnější vašim rtům. Odstín rtěnky přizpůsobte kromě pleti také barvě vlasů a očí.