Vlasy

Rasta copánky z chemlonu: výhody a nevýhody 2024

Rasta copánky z chemlonu: výhody a nevýhody 2024

Rasta copánky jsou oblíbeným druhem účesu. Vyrobit se dají i z chemlonu. Jaké jsou výhody a nevýhody tohoto materiálu?

Co jsou rasta copánky

Rasta copánky se jinak též nazývají afro copánky. Jde v podstatě o drobné copánky, v nichž se k vlastním vlasům připlétá i umělé vlákno.

Jeho hlavním úkolem je prodloužit trvanlivost účesu a zároveň vlastní vlasy zahustit a prodloužit. A samozřejmě se zvyšuje i estetické působení takového účesu. Umělé vlákno lze sehnat v celé řadě odstínů, meze se tak nekladou ani rastám ve velmi extravagantních barvách.

Kořeny těchto copánků lze hledat v komunitě rastafariánů. Proto lze za tradiční barvy považovat zelenou, žlutou a červenou.

Z jakých materiálů se pletou rasta copánky

Nejčastěji se rasta copánky pletou z:

  • kanekalonu
  • chemlonu

Kanekalon je syntetický materiál, ze kterého je možné vytvářet i pseudo dredy nebo fake dredy, které lze považovat za maximálně věrnou napodobeninu přírodních dredů. Hodí se i pro tvorbu rasta copánků.

Chemlon je pak vysoce odolné syntetické vlákno, které si oblibu získalo především jakožto prostředek lidové tvořivosti. Vyráběla se z něj hlavně v 70. letech široká škála produktů, jako jsou koberečky, bačkory, prostírání, různé ozdoby, či dokonce síťovky.

Jaké jsou výhody a nevýhody chemlonu

Výhoda chemlonu spočívá především v jeho dostupnosti. A to jak té faktické, tak i finanční. Materiál je možné pořídit v každé galanterii. Klubko navíc seženete za cca 20 Kč, přičemž nízké náklady na materiál se promítají i do ceny výsledného účesu. Rasta copánky z chemlonu jsou nejlevnější.

K nevýhodám patří hlavně to, že chemlon nepůsobí příliš přirozeně. Řadě nositelek to ale nikterak nevadí a i mnozí tvůrci rasta copánků připouštějí, že i ty upletené z chemlonu mohou být hezké.

Vhodnější je zvolit kanekalon určitě u tzv. open rasta, které se nedoplétají do konce. Pro tento typ účesu se užívá speciální vlnitý pony-kanekalon, který vypadá přirozeněji.