Při výběru nových bot je pochopitelně nejvhodnější volit takové, aby se vám v nich puchýře nevytvořily, někdy se to ale nepovede. A nezáleží na tom, zda se vám puchýře z nových bot, které se v obchodě zdály být tak pohodlné, nebo zda musíte strávit mnoho hodin na podpatcích.
Jak vzniku puchýřů předcházet
Puchýře vznikají obvykle kvůli odírání kůže o botu případně mohou být zapříčiněny tlakem. Většina z nás má nějaké konkrétní boty či nějaký typ obuvi, který zkrátka vždy odnese nějakým tím puchýřem. Je proto dobré znát své nohy a vědět, jak by mohly zareagovat novou obuv.
Jestliže se vám například často tvoří puchýře na prstech, jelikož vám sousední nehty rozedírají kůži, můžete tomuto snadno zabránit tím, že si „ohrožené“ prsty přelepíte náplastí nebo ještě lépe kineziologickou páskou, která oproti náplasti lépe drží. Tento problém mívají ženy v lodičkách s úzkými špičkami.
Většina lidí mívá na patách puchýře z nových bot. Bývá to způsobeno nevyhovujícím tvarem „paty“ boty, který neodpovídá přirozenému vytvarování vaší nohy. Zejména u kožených bot tento problém obvykle brzy zmizí, jelikož boty časem povolí. Důležité je ale vybírat si správnou velikost boty. Ani příliš malé, ani příliš velké.
Některé značky navíc nabízejí produkty, které mají působit jako prevence vzniku puchýřů. Zkuste například Compeed tyčinka proti puchýřům.
Jak o puchýře pečovat
Pokud už se vám nějaký puchýř vytvoří, vyžaduje vaši péči. V případě, že je celistvý a nalitý tekutinou, odborníci radí jej nepropichovat. Jestliže vám ale vadí, musíte znovu chodit v uzavřené obuvi, je lepší puchýř opatrně propíchnout sterilní jehlou a tekutinu „vypustit“. V žádném případě jej ale nestrhávejte.
Ideální je aplikovat speciální náplasti určené právě na puchýře. Najdete je prakticky v každé lékárně či drogerii. Látky v náplasti reagují s tekutinou uvnitř puchýře a urychlují tak hojení. Náplast si nechte nalepenou několik dní. Není dobré se ji snažit sloupnout příliš brzy, protože byste si puchýř mohli snadno poškodit.