Propadněte také kouzlu domácího mýdlaření a obdarujte sebe nebo své blízké užitečným dárkem, který potěší a zahřeje u srdce. Domácí mýdlo se vyrábí několika způsoby, přidávají se přírodní směsi a různé bylinky či květy pro doplnění. Mýdlománie přitom pohltí nejen dospělé, ale i děti či mladší sourozence, čímž poskytne společnou zábavu pro dlouhé chvíle. Přečtěte si, proč byste měli používat domácí přírodní mýdlo a jak si jej snadno vyrobit.
Výhody domácího mýdla
Domácí mýdlo, které ručně sami vyrobíte, má jistou přidanou hodnotu. Jednak máte 100% kontrolu nad tím, z čeho je vyrobené, a především si jej můžete doplnit o své oblíbené ingredience a vytvořit tak z něj jedinečný unikát. Domácí mýdlo je pak vhodné i jako dárek pro vaše blízké, kterým můžete třeba v mýdle ukrýt vzkaz nebo pro ně mýdlo doplnit láskyplnými symboly.
Z čeho se domácí mýdlo vyrábí?
Pro výrobu domácího mýdla se používají přírodní suroviny smíchané s mýdlovou směsí nebo nastrouhaným mýdlem. Použít můžete jakékoliv oblíbené mýdlo, například s kokosovým olejem, olivové mýdlo nebo různě barevná mýdla, která poté můžete různě kombinovat pro vytvoření líbivé mozaiky.
Recept: DIY výroba mýdla
Záleží jen na vás, které suroviny pro výrobu vlastního domácího mýdla upřednostníte. V základu budete potřebovat především mýdlo a formu, ve které si své vlastní domácí mýdlo vytvarujete. Pokud preferujete výrobky čistě přírodního původu, vsaďte na marseillské mýdlo, které obsahuje 72 % rostlinných olejů a žádné syntetické přísady, ale použít lze jakékoliv mýdlo, které si nastrouháte.
K výrobě můžete použít také speciální mýdlovou hmotu, která bývá obohacena například o bambucké máslo nebo kozí mléko. Hmotu jen rozpustíte ve vodní lázni a přidáte libovolnou potravinářskou barvu, květy či bylinky, nakapete aromatický olej pro vůni a nalijete do formičky.
Složitější variantu s destilovanou vodu a hydroxidem sodný zde uvádět nebudeme, protože taková výroba už není pro každého. Hydroxid sodný je totiž silně žíravá látka, se kterou by měli manipulovat pouze dospělí.
Nezapomeňte na formičku
Jako formička pro výroba domácího mýdla se nejlépe hodí jakákoliv silikonová forma určená například na perníčky, donuty, košíčky nebo muffiny. Dnes už však také seženete speciální formy na mýdlo, a to zejména na internetu nebo ve specializovaných hobby prodejnách. Tvar silikonové formičky přitom nejlépe vynikne, když použijete barevnou mýdlovou hmotu, tedy ne transparentní průhlednou. Transparentní mýdlová hmota je naopak ideální k zalití různých předmětů, jako jsou mušličky či kávová zrna nebo badyán.
Domácí peelingové mýdlo
Chcete-li mýdlo současně používat i pro peeling pokožky, pak existují přísady, které vám s tím mohou pomoci. Na peeling i pro péči o pokožku současně jsou vhodná lněná semínka nebo ovesné či jiné obilné vločky. Řešením je také použití houby Lofa, kterou vložíte a vytvarujete do připravené formy a zalijete mýdlovou směsí. Houba při zvlhčení bude poté příjemně obrušovat pokožku a zbavovat jí odumřelých buněk.