Další

Poslední teple dny ideální čas ostříhat maliny, ostružiny a rybíz: Poradíme Vám tipy jak na to!

Poslední teple dny ideální čas ostříhat maliny, ostružiny a rybíz: Poradíme Vám tipy jak na to!

Podzimní období je tradičně dobou, kdy se práce na zahradě postupně orientuje na zazimovávání rostlin, stromů či trávníku, čištění a kypření půdy a samozřejmě sběr posledních plodů, které dozrávají až v chladných dnech postupujícího ročního období. Rostliny na zahradě jsou velmi různorodé, a proto se k jejich zazimování přistupuje specifickými metodami právě s ohledem na to, zda budou přes zimu zůstávat venku, nebo se přesunou do interiéru. U plodících keřů, jako jsou maliny, ostružiny a rybíz, ale třeba také angrešt, se provádí zastřižení, je však vždy potřeba k němu přistupovat specifickým způsobem. Jak tedy na to?

Proč stříhat plodící keře

Stříhání plodících keřů je důležité především kvůli jejich výnosnosti. Aby mohly v dalším období rašit nové výhonky, které plody nesou, potřebuje spoustu živin včetně dostatečného přístupu slunečního záření. Je samozřejmě možné keře nechat růst bez zastřihávání, v průběhu let však výrazně zhoustnou a množství plodů, které z nich budete získávat se buď vůbec nebude měnit, nebo bude spíše klesat, jelikož rostlina bude mít tendence hnát stále více do listů. Správně ostříhaný keř tak dává svým výhonkům na jaře a v létě plně využívat prostoru i zdrojů k tomu, aby co nejvíce plodily.

Jak stříhat maliník

Na podzim se stříhají především keře maliníku s časným plozením na přelomu června a července (pozdní odrůdy se pak doporučují stříhat až na jaro). Zastřihávání výhonů dále závisí na tom, zda plodí každý rok nebo každý druhý rok – podle toho je nutné vybírat již odplozené výhony. Tyto jsou zpravidla více seschlé, mají tmavě hnědou barvu a tendenci se lámat. Z keře je vhodné odstraňovat také slabé nebo poškozené výhony. Odstřihnutí se provádí těsně nad zemí. Výhony, která se chystáte ponechat, zkraťte na vhodnou délku. Ideální je ponechávat keř kompaktní, výhony rostoucí nevhodným směrem odstraňujte rovněž, přestože jsou silné a zdravé.

Jak stříhat ostružiník

Obdobným způsobem se také přistupuje ke stříhání ostružiníku, přičemž u tohoto keře platí, že nevadí, když jej prostříháte pořádně. Střih se opět provádí u země a měl by keř zbavit suchých a slabých výhonů. Ty, které ponecháte, je rovněž vhodné zakrátit. Ideální doba pro stříhání ostružiníku je v říjnu nebo v listopadu, pokud budete stříhat na jaře, provádějte to ještě v době před vyhnáním prvních lístků.

Jak stříhat rybíz

Rybíz je keř, který roste velmi bujně, proto je vhodné jej prosvětlovat stříháním docela radikálně, zejména jedná-li se o starší kus. Stříhání se provádí v teplých podzimních dnech, jakmile začíná opadávat listí, ponechávat stačí přibližně 6 výhonů, které můžete zkrátit tak, aby se keř správně formoval.