Krása a módaVlasy

Porézní vlasy: co to je a jak o ně správně pečovat?

Porézní vlasy: co to je a jak o ně správně pečovat?

Porézní vlasy je téma, o kterém se možná tolik nemluví. Třeba právě proto, že mnoho žen ani netuší, že se jich tento problém týká. Co jsou porézní vlasy? Jak je poznáte? A víte, jak se o takové vlasy správně postarat? V dnešním článku najdete odpověď na všechny důležité otázky.

Co jsou porézní vlasy?

Hned zkraje je nutné zmínit, že neexistují neporézní vlasy. Všechny vlasy jsou do nějaké míry porézní, kdy někdo má vyšší poréznost vlasů a někdo zase nižší. Pórovitost vlasů je ve většině případů dána geneticky. Porozitu vlasů lze rozdělit do tří úrovní:

  • Nízká poréznost
  • Střední poréznost
  • Vysoká poréznost

Vlasy s nízkou porozitou špatně absorbují výživné látky z vlasové kosmetiky. Mají šupinky kutikuly blízko u sebe, na vzduch dlouho schnou.

Vlasy se střední porozitou mají šupinky kutikuly od sebe tak akorát. Snadno se upravují, drží účes a skvěle absorbují živiny. Tyto vlasy jsou lesklé, zářivé a zdravé na pohled.

Vlasy s vysokou porozitou do sebe sice dokážou dobře absorbovat živiny z vlasové kosmetiky, ale neudrží je. Šupinky kutikuly mají daleko od sebe, jsou suché, třepivé a chybí jim lesk.

Jak otestovat porozitu vlasů?

Pokud chcete zjistit, jak jsou na tom vaše vlasy, proveďte jednoduchý test poréznosti vlasů. Vlasy umyjte bez použití kondicionéru, nesušte je a učešte hřebenem. Vezměte jeden vlas z hřebenu a vhoďte ho do sklenice s vodou.

  • Zůstane-li vlas na hladině, pak jsou vaše vlasy málo porézní
  • Pokud zůstane někde uprostřed, jsou vaše vlasy středně porézní
  • Když vlas klesne rychle ke dnu, jsou vaše vlasy vysoce porézní

Jak správně pečovat o porézní vlasy?

Pokud máte porézní vlasy, vybírejte si vlasovou kosmetiku s mírně kyselým pH. Vhodné jsou pro vás produkty určené pro hrubé a suché vlasy. Nezapomínejte používat bezoplachové balzámy na vlasy, které je chrání při sušení i během nasávání vlhkosti.