Vlasy

Poměr barvy a peroxidu: Návod na míchání barvy a 2 užitečné tipy

Poměr barvy a peroxidu: Návod na míchání barvy a 2 užitečné tipy

Kadeřník, který vám barví vlasy, přesně ví, jak barva na vašich kadeřích funguje. Proč je důležité znát poměr barvy a peroxidu?

Jaké je složení barev na vlasy

Běžná barva na vlasy je v podstatě směsí pigmentů a oxidačních činidel v podobě amoniaku a peroxid vodíku.

Peroxid se jinak nazývá vyvíječ, oxidant, developer nebo aktivátor. Určen je pro aktivaci barvy, to znamená, že by bez něj přípravek postrádal svoje barvicí účinky. Vyvíječ umožňuje barvení i zesvětlení. S barvou na vlasy se proto musí smíchat.

Jaký je princip barvení vlasů

Barvení probíhá ve třech základních krocích:

  • otevření vlasového vlákna
  • přijetí barvy
  • umytí šamponem a kondicionérem, které vede k uzavření vlasu

Po aplikaci barvy na vlas dojde k rozpuštění mazu. Šupinky vlasové kutikuly se otevírají pomocí amoniaku, což je alkalická látka.

Barvící prostředek se tak dostane do kortexu. Zde se vlivem oxidace změní původně rozpuštěné chemické barvivo na pevnou látku, pigmenty se vlivem oxidace peroxidu vodíku zvětší a pevně uchytí.

Znamená to, že u permanentního barvení se pigmenty již nikdy z vlasů nevymyjí. Musejí tedy odrůst.

Jak smíchat barvu na vlasy a peroxid

Barva na vlasy a peroxid se míchají v určitém poměru. Nejčastěji je to 1:1, 1:1,5 nebo 1:2. Tím získáte požadovaný odstín. Kromě poměru je důležité dodržet i to, aby vyvíječ a barva byly od téže značky.

U permanentních barev se většinou používá 6% nebo 9% koncentrace vyvíječe. Silnější oxidant 12% je vyhrazen pro použití se zesvětlovači. Pro tento účel může být také použit 9% peroxid. Konkrétní volbu však ovlivní nejen požadavek na výsledek, ale i typ a kvalita vlasů.

Platí stejný postup i pro barvy na vlasy z drogerie?

Barvy na vlasy z drogerie fungují na stejném principu jako profesionální přípravky. Nic ale nemusíte shánět, v balení je již obsažena jak barva, tak i vyvíječ v přesném poměru. Obě složky si tak jen těsně před aplikací smícháte.

Pokud byste si chtěla pořídit profesionální barvu pro domácí využití, pak tuto možnost máte, výrobek lze ve volném prodeji koupit. Samotný vyvíječ se prodává standardně spíše ve velkém balení, které je určeno pro pravidelné použití v kadeřnických salónech.