Krása

Nejvzácnější barva vlasů v roce 2024: Nosíte a znáte ji?

Nejvzácnější barva vlasů v roce 2024: Nosíte a znáte ji?

Pomocí barev na vlasy už dnes můžeme docílit téměř jakéhokoli odstínu. Když ale necháte čarovat přírodu, možná budete překvapena. Která z barev na vlasy je nejvzácnější?

Nejvzácnějšími odstíny jsou zrzavá a blond

Nejvzácnější barvou na vlasy je podle aktuálních statistik rezavý odstín. Přirozenou podobou se může pyšnit pouhé 1 až 2 % populace.

Vlasy se zrzavými odlesky navíc mohou nabývat mnoha různých odstínů – od světle kaštanové přes tmavě měděnou až po tmavě červenou a zázvorovou. Mohou být proto pokaždé jiné a rozhodně není důvod k tomu, abyste tenhle přírodní zázrak barvila.

Byť k tomu rozhodně můžete mít objektivní důvody. Právě červená je vůbec nejčastějším odstínem, po kterém touží ti, kteří vyrazí do drogerie k regálu s barvami na vlasy. Statistiky říkají, že zhruba 6 % populace si barví vlasy právě touto barvou.

Druhý raritní odstín je blond. Ta byla od přírody dána do vínku 2 až 3 % populace. I v tomto případě se potvrzuje, že člověk obvykle touží po tom, co nemá. Podle dostupných zdrojů si totiž asi 5 % populace barví vlasy na blond.

Tento odstín přitom může být poměrně náročný na údržbu, navíc se v něm mohou vyskytovat nežádoucí měděné nebo žluté tóny, které je potřeba intenzivním zesvětlováním odstranit.

Šedá a hnědá jsou méně vzácné, nejběžnější je černá

Další příčka na žebříčku nejvzácnějších odstínů vás možná překvapí. Je jí šedá. Nicméně aktuální informace říkají, že se s tímto odstínem budeme potkávat častěji. Nyní ho nosí asi 2 až 8 % populace a přírůstek šedovlasých je poměrně logický, přichází s prodlužující se délkou života.

Stříbrná kštice je každopádně aktuálním trendem. A to jak ta pečlivě vytvořená kadeřníkem, tak i ta, která se z odstínu pepř a sůl přirozeně proměňuje v bílou.

Na opačné straně spektra stojí pak vlasy hnědé, které vlastní zhruba 11 až 13 % populace. Jde o přirozenou barvu, která se vyskytuje v mnoha odstínech od světle karamelové a popelavě hnědé až po zlatohnědou a tmavou čokoládu. Svůj přirozený odstín si na hnědou barví asi 3 % lidí.

Nejvíce rozšířenou barvou je černá, tu má asi 75–85 % populace. Zajímavé je, že u kadeřníků je o ni ale větší zájem než o hnědou, barví se na ni celkem 4 % lidí.