Mnoho lidí sice ponožky příliš neřeší, ale ve skutečnosti se jedná o důležitý a základní kus oděvu, který může ovlivnit pohodlí a zdraví nohou, a to zejména u seniorek. Při výběru ponožek pro seniorky je proto důležité zvážit také materiál ponožek nebo jejich funkčnost. Některé typy ponožek mohou být pro seniorky zcela nevhodné. Jaké typy ponožek jsou tedy pro seniorky naprosto nejhorší?
Kluzké ponožky
Ponožky s kluzkým povrchem představují pro seniorky vysoké riziko pádů. Absence protiskluzového povrchu může zvýšit riziko úrazů a komplikací spojených s pády, které mohou být u seniorů zvláště nebezpečné a na rozdíl od mladších lidí mohou být dlouhodobého charakteru. Šetřit při nákupu ponožek pro seniorky se tedy rozhodně nevyplatí.
Těsné ponožky
Ponožky, které jsou příliš těsné nebo stahující, mohou omezovat cirkulaci krve v nohou, a to může způsobovat nepohodlí, otoky a nebo riziko pro seniorky s oběhovými potížemi. Volnější a elastické ponožky jsou proto pro seniorky mnohem lepší volbou pro zachování zdravé cirkulace krve. Také hrubé švy na ponožkách mohou způsobovat podráždění a vést k tvorbě puchýřů, vředů nebo infekcí.
Pokud však seniorky trpí například žilní nedostatečností, je samozřejmě na místě těsné ponožky (punčocháče) nosit – jedná se však o kompresní zdravotní ponožky/punčocháče, které doporučí lékař.
Neprodyšné ponožky
Nošení ponožek z neprodyšných materiálů může vést k nadměrnému pocení nohou a vytvářet vlhké prostředí, které je ideální pro růst bakterií a plísní. To může posléze způsobit podráždění kůže, svědění a další dermatologické problémy.
Obzvlášť seniorky s cukrovkou by měly dbát o zdraví svých nohou a zbytečně plísňové onemocnění nošením neprodyšných ponožek ze syntetických materiálů neriskovat. U diabetiků totiž jakékoliv onemocnění nohou vyžaduje delší a také složitější léčení.