Pokud jste starší osobou s omezenými pohybovými schopnostmi, velmi brzy pravděpodobně zjistíte, že správná a kvalitní obuv je klíčová, protože ovlivňuje váš každodenní život a pohodlí. V tomto článku se proto společně zaměříme na několik nejhorších typů obuvi, kterým by se měly seniorky vyhýbat, aby se vyvarovaly možným zdravotním komplikacím, nepohodlí a nepříjemným pocitům během nošení.
Obuv s vysokým podpatkem
Boty s vysokými podpatky mohou seniorkám způsobovat nerovnováhu a zvýšit riziko pádů, což je zvláště nebezpečné během zimních měsíců. Obuv s vysokým podpatkem může také způsobit bolesti kloubů, chodidel a zad.
Příliš těsná obuv
Příliš těsná obuv může způsobit bolestivé tření během chůze a oděrky, což může vést k vzniku puchýřů a bolesti chodidel. Zároveň také platí fakt, že těsná obuv většinou dostatečně nohy nevětrá, a proto může způsobit potíže s plísněmi a bakteriemi, což může zvyšovat riziko infekcí a posléze nepříjemného zápachu.
Kluzká obuv
Pro seniorky je velmi důležité, aby jejich obuv měla protiskluzovou podrážku. Boty s kluzkou podrážkou mohou být totiž nebezpečné a zvyšovat riziko úrazů. Pokud jste si již zakoupily boty, které protiskluzovou podrážkou nedisponují, můžete si koupit speciální protiskluzové návleky na boty, které jsou opatřeny drážkami. Jejich cena je přibližně 200 až 400 Kč a jsou k dostání v mnoha sportovních obchodech nebo v internetových e-shopech po zadání „protiskluzové podrážky do bot“ ve vámi zvoleném vyhledávači.
Nepraktická obuv
Nepraktická obuv s mnoha pásky, sponami nebo zipy mohou být pro seniorky obtížné na obouvání i vyzouvání, což může vést k bolestem zad nebo dokonce úrazům. Je proto důležité věnovat pozornost při nákupu nových bot tomu, aby byly praktické a bezpečné – nejčastěji seniorky volí boční nebo přední zip bez tkaniček.