Věděla jste, že okolo 50 % české populace trpí během roku nedostatkem vitamínu D? Přitom jeho přítomnost má zásadní vliv na kvalitu kostí, zubů i pokožky. Čím se projevuje nedostatek déčka a jak jeho množství účinně doplnit poradíme v následujícím článku.
Jediný vitamín, který si umíme vyrobit
Vitamín D vlastně není vitamín v pravém slova smyslu, ale spíše hormon. Naše tělo si jej totiž umí samo syntetizovat prostřednictvím slunečního záření. Stačí přitom jen třikrát v týdnu vystavit slunci po dobu 20 minut obličej, ruce, část paží a nohou a organismus si vytvoří dostatečné rezervy. Jenže schopnost tvorby déčka klesá s věkem a navíc v našich zeměpisných končinách nemá slunce celoročně dostatečnou intenzitu.
Pokud je ho málo, trpí nejen kosti
Vitamín D je pro náš organismus zcela nepostradatelný. Zásadně se podílí na tvorbě kostí a ovlivňuje jejich hustotu ve stáří. Řídí mnoho důležitých tělesných procesů, jako je činnost genů, tvorba hormonů, rozmnožování a imunitní reakce. Slouží jako prevence onemocnění cévní soustavy (hypertenze, infarkt myokardu,…). Jeho nedostatek může u malých dětí způsobit křivici a u starších lidí osteoporózu a snížení kognitivních funkcí. Dalšími příznaky nedostatku vitamínu D je snížená svalová síla, větší náchylnost k infekcím a zhoršující se kvalita pokožky a vlasů.
Jezte ryby, vejce a houby
Dlouhodobý pobyt na letním slunci se z důvodu rizika rakoviny kůže příliš nedoporučuje a “slunění se” v jinou roční dobu je pro vznik déčka neefektivní. Zdravějším celoročním způsobem, jak zvýšit příjem vitamínu D, je úprava jídelníčku. Nejvíce vitamínu D obsahují tučné mořské ryby – sardinka, sleď, makrela, losos a tuňák. Poměrně slušné množství je obsaženo ve vaječném žloutku, houbách rostlých v přírodě, hovězích játrech a výrobcích z krve. Menší množství najdeme v mléce a mléčných produktech. Skvělým zdrojem déčka je také olej z tresčích jater (tzv. rybí olej).
Doplňky stravy také pomohou
Zejména dětem a starším lidem, kteří netráví tolik času na slunci, je doporučován přísun vitamínu D v podobě výživových doplňků. Pokud máte pocit, že si nedokážete zajistit dostatek vitamínu D úpravou jídelníčku, můžete sáhnout po odpovídajících doplňcích stravy. Pro dospělého člověka je stanovena bezpečná denní dávka 100 ug/den (4000 IU). Předávkování je velmi nepravděpodobné a mohlo by k němu dojít pouze dlouhodobě nadměrným používáním přípravků s vysokým obsahem vitamínu D.