Další

Tohle Češi nečekali. Pravá zima se ještě vrátí. Meteorologové hlásí úžas

Tohle Češi nečekali. Pravá zima se ještě vrátí. Meteorologové hlásí úžas

Máme tu březen a s ním i jaro. Na zahradách rozkvetly první jarní květiny, sportovci ze sklepa vytáhli kolečkové brusle a děti se vrátily ke hře na pískovišti. Venku svítí slunce a zpívají ptáci. Řekla už zima své poslední slovo? Zdá se, že ne!

Letošní zima 2023/2024

Všichni se asi shodneme na tom, že za sebou máme extrémně teplou zimu. Ve městech sníh téměř nebyl a z hor brzy zmizel. Žádné velké mrazy jsme letos nezažili a na rybnících se dalo bruslit jen pár dní.

Toto vše potvrzují i meteorologové. Ti uvádějí, že letošní zima byla nadprůměrně teplá, po zimní sezóně 2006/2007 dokonce druhá nejteplejší. Nadprůměrně vysoké teploty pak byly především letos v únoru. Průměrná únorová teplota činila 5,7 °C.

Zajímavé také je, že během letošní zimy spadlo nadprůměrné množství srážek. V průměru spadlo 203 mm, což je 160 % normálu z let 1991–2020.

Zajímavost: V minulosti nebyly výjimkou ani mrazy v květnu. Naši předkové měli velké obavy z každoročních květnových mrazivých dnů (Ledoví muži Pankrác, Servác a Bonifác), které jim zničily část úrody. Dnes už se mrazů v květnu bát nemusíme. Většinou ale přijde pár chladnějších dní.

Předpověď norských meteorologů

Předpovědi meteorologů na následující dny se jen těžko věří. Zdá se totiž, že se začne ochlazovat a zima se vrátí. Na začátku příštího týdne by teploty měly klesnout až na -3 °C. V týdnu by se pak měly pohybovat mezi -3 až 2 °C, a to nejen v noci, ale i přes den. Radost tak můžeme mít snad jen z toho, že by mělo svítit slunce. 

A co dál? Zdá se, že chladné dny nebudou trvat dlouho. Jaro se zase vrátí.

Počasí v druhé polovině března

Očekává se, že druhá polovina března bude teplotně průměrná až nadprůměrná. Mrazivá budou maximálně rána, poté bude teplota stoupat a přes den se už ohřejeme. Nebude ani příliš pršet. Meteorologové předpovídají, že zbytek března bude srážkově průměrný až podprůměrný.

Rádi byste si ještě zalyžovali? Pak vám doporučujeme vyrazit do Alp, na českých horách sice ještě sněžit může, ale na lyžování už to nevypadá. Meteorologové na březen předpovídají pouze sněhové přeháňky, a to jen ve vyšších polohách.

Zdroje

https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/544691-letosni-zimni-sezona-byla-nadprumerne-tepla-zaroven-prinesla-nejvice-srazek

https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/544611-teploty-nepujdou-pres-nulu-odbornici-potvrdili-ze-se-vrati-prava-zima

https://extrasimo.cz/zpravy/predpoved-pocasi-na-cely-zbytek-brezna-bude-teplo-ale-muze-i-snezit.b56m370k

https://stars24.cz/zpravy/zimni-pocasi-jeste-nereklo-posledni-slovo-do-ceska-muze-prijit-snezeni.oa6mq3rj

https://living.iprima.cz/zahrada/ledovi-muzi-pankrac-servac-bonifac-ochlazeni-proc