Krása

Jaká barva chytne na hnědé vlasy

Jaká barva chytne na hnědé vlasy

Máte hnědé kadeře a toužíte po změně? Co to pro vás znamená a která barva na vlasy vlastně chytne?

Jaká vzniká barva vlasů?

V zásadě lze říci, že čím tmavší odstín na hlavě nosíte, tím bude barvení náročnější. O barvě vlasů v přirozené podobě rozhoduje pigment zvaný melanin. Produkován je pigmentotvornými buňkami v papile vlasu, kterým se říká melanocyty. Ty se tvoří v tzv. růstové fázi vlasu.

V zásadě ve svých vlasech najdete vždy dva druhy pigmentu:

  • eumelanin
  • feomelanin

Podstatou barvení je odstranění těchto přirozených pigmentů z vlasů. Toho ale běžná barva na vašich vlasech není schopná, vlasy může zesvětlit nejvýše o 2 až 3 tóny. Musíte tedy použít odbarvovač. Teprve poté můžeme vlas obarvit na požadovaný odstín.

Stejně tak je důležité si uvědomit, že stále hovoříme o nebarvených vlasech, které obsahují pouze přirozený pigment. Pakliže jste si byla zvyklá barvit vlasy nejrůznějšími odstíny z drogerie, ve vašich vlasech je nyní pigment intenzivně navrstven, což může způsobovat další komplikace při jeho odstraňování.

Jaká barva mi tedy ve vlasech chytne?

Lze říci, že barvení tmavých vlasů je obecně poměrně komplikované. Výše popsaná teorie prakticky znamená to, že na tmavší vlasy vám většina barev nechytne.

Řada odstínů jako například červená nebo fialová je do vaší kštice schopná vnést pouze lehké odlesky. Některé dočasné barvy jako například modrá mohou ale i na tmavších vlasech být viditelné.

Prakticky vás vždy nemine mezistupeň v podobě blond. Mnohem jednodušší je přechod ze světlého odstínu na tmavý. Můžete tedy zvážit, zda si vlasy obarvit černou.

Barvení vlasů doma, ano, nebo ne?

V domácích podmínkách je výsledek odbarvení nejistý. Kadeřník před barvením provádí diagnostiku vlasů a vlasové pokožky, posuzuje jejich celkovou kvalitu eventuálně hodnotí poměr bílých a šedých vlasů.

Podle toho míchá peroxid v příslušné koncentraci. Dokáže také odhadnout dobu působení této látky s ohledem na strukturu a kvalitu vašich vlasů. Napodobit ho je poměrně obtížné a neuváženými experimenty byste si mohla vlasy poškodit. Nešetrné barvení způsobuje, že jsou vlasy matné a velmi suché.