Cítíte, že občas říkáte něco jiného, než si myslíte a něco jiného, než chcete? Neumíte se postavit za své názory? Obáváte se komunikace s partnerem nebo se svým nadřízeným? Změňte to. Naučte se být asertivní a stát si za svým. Naučte se říkat ne.
Asertivita a její důležitost
Asertivita je základní komunikační dovedností. Označuje schopnost prosazovat svůj názor nebo zájem, a to pozitivním a proaktivním způsobem. Asertivní člověk bere ohledy i na druhé.
Mnoho lidí (především žen nebo osob s nízkým sebevědomím) má s asertivitou problém. Přitom stačí trochu trénovat.
Tipy, jak zvýšit asertivitu
1. Začněte s maličkostmi
Nepouštějte se hned do diskuze o zvýšení platu se svým šéfem, ale natrénujte si asertivitu nejprve v komunikaci s přáteli nebo s partnerem. Úplně nejlepší ale bude, když budete trénovat s cizím člověkem. Poproste například servírku v restauraci, aby vás usadila na jiné místo, kde není průvan, nebo zajděte do obchodu reklamovat vadné zboží.
2. Naučte se říkat NE!
Je sice hezké, že rády pomáháte druhým, ale nesmí to být na úkor vás samotných. Říkat ne není sobecké. Nenechte se druhými lidmi využívat a naučte se občas něco odmítnout.
3. Řekněte druhým, co potřebujete
Řekněte si partnerovi o pomoc s domácími pracemi, poproste rodiče, aby vám pohlídali děti. Řekněte, jak se cítíte a poproste o pomoc. Nikomu nic nevyčítejte, na nikoho neútočte.
4. Zapracujte na svém sebevědomí
Asertivita většinou dělá problém lidem s nízkým sebevědomím. Zapracujte tedy na tom, abyste se cítila dobře. Může to znamenat cokoliv. Zajděte ke kadeřníkovi, kupte si nové oblečení, začněte cvičit. Sepište si, co vše na sobě obdivujete a v čem jste dobrá.
5. Nevzdávejte se a trénujte!
Nebyly vaše první pokusy úspěšné? Nevadí. Nevzdávejte to a pokoušejte se o asertivní komunikaci dál. Žádný učený ještě z nebe nespadl. Čím častěji budete trénovat, tím lépe to půjde.