Krása

Jak zesvětlit barvené vlasy

Jak zesvětlit barvené vlasy

Barvíte si pravidelně vlasy a ráda byste si dopřála o něco světlejší odstín? Nejde o sen, který by byl nesplnitelný. Jaká pravidla byste měla dodržovat?

Co byste měla vědět o zesvětlení

Ať už jste podlehla lákavé vidině hřívy z reklamy, ale výsledek se nezdařil dle vašeho přání, nebo jednoduše toužíte po změně, také barvené vlasy lze zesvětlit.

Měla byste ale vědět, že zesvětlování obecně je pro vaše vlasy poměrně náročným procesem, který je může poškodit. Prakticky platí, že čím světlejší by měl výsledný odstín být, tím výraznější zátěž to pro vaši kštici je.

V případě, že tak nosíte tmavě hnědou, či dokonce černou, ale nyní toužíte po platinové blond, zcela určitě se svěřte rukám zkušeného kadeřníka.

Jaký je princip zesvětlení vlasů

K zesvětlení vlasů je zcela nezbytný peroxid vodíku obsažený nejen v zesvětlovači, ale i v permanentních barvách. Tato látka může způsobit poškození vlasové kutikuly, což vede k lámání, třepení a vypadávání vlasů.

Domácí barvení vlasů navíc může skončit vlasovým fiaskem a výsledný odstín nemusí být podle vašich představ, případně může vyjít flekatě.

Při odbarvování dochází k zoxidování přírodního pigmentu (melaninu), což se projevuje zesvětlením. To je samozřejmě permanentní, což znamená, že vlasy v této podobě zůstanou. A samozřejmě zesvětlení „funguje“ i na pigment vnesený do vlasů v předcházejících fázích barvení.

Proč je náročné zesvětlení barvených vlasů

Důvod, proč je zesvětlování již barvených vlasů náročnější, tkví v tom, že především u barev z drogerie dochází k navrstvování pigmentu. Ten se musí následně stejným mechanismem popsaným výše odstranit. A je to mimochodem i důvod, proč z domácího barvení nakonec vyjde tmavší odstín, než požadujete.

Běžně se odbarvovač nechává působit 10 až 40 minut. Kadeřník navíc stanovuje před aplikací diagnózu vlasů vycházející z jejich struktury i aktuální celkové kondice. V domácích podmínkách je proto velmi těžké bez dostatku zkušeností i teoretických znalostí jeho práci napodobit.