Nosní mandle díky zachycování virů a bakterií působí pozitivně na dětskou obranyschopnost a brání častým onemocněním. Bohužel je však její zvětšení u dětí velmi častým problémem a nezřídka je nutné přistoupit k odstranění. Protože se na naši redakci často obracíte s dotazem jak vypadá nosní mandle, rozhodli jsme se této problematice věnovat samostatný článek.
Vzhled a umístění
Hned v začátku článku je nutné uvést, že nosní mandle se v průběhu vývoje dítěte zmenšuje, a proto je problematická zejména u dětí v batolecím a předškolním věku. Následně se v dorosteneckém věku vyskytuje již velmi ojediněle.
Co se týče jejího vzhledu, je možné konstatovat, že připomíná růžovou skvrnu tvořenou z měkké tkáně. Někteří vzhled popisují jako malé tkáňovité hrudky. Nachází se nad měkkým patrem, přímo za nosním průchodem. Na rozdíl od krčních mandlí je tak není možné vidět pouhým pohledem do krku při otevřené puse a pro jejich vyšetření je nutné absolvovat návštěvu lékaře.
Jaká je běžná velikost nosní mandle
Průměrná velikost nezvětšeného adenoidu je 6,2 milimetru. Pokud dochází v důsledku infekcí, alergií nebo jiného podráždění k jejich zvětšení, mohou se zvětšit téměř na dvojnásobnou velikost a dosahují v průměru 11, 6 milimetrů.
Mohlo by vás také zajímat: Recenze Dubových kapek
Z čeho se nosní mandle skládá?
Specifický vzhled nosních mandlí je způsoben jejich skladbou. Skládají se totiž z lymfoidní tkáně, což je stejný typ, který tvoří i lymfatické uzliny. Tato tkáň se skládá z pojivé tkáně a bílých krvinek (zejména pak lymfocytů, které tvoří protilátky a podílejí se na imunitní odpovědi těla.
Zdroj: my.clevelandclinic.org