Zelenina je drahá, a navíc ta v obchodech nikdy nechutná jako pravá domácí. Co ale s tím, pokud nemáte vlastní zahradu? Neklesejte na mysli! I balkon vám vystačí. Některé druhy ovoce a zeleniny totiž můžete s úspěchem pěstovat i v nádobách, a proto se jim bude dařit také ve ztížených podmínkách na balkoně.
Důležitý je správný výběr odrůdy!
K pěstování na balkoně se skvěle hodí například jahody, bylinky nebo ředkvičky, naprostou stálicí jsou však rajčata. Velmi osvědčené jsou všechny druhy cherry rajčátek, jelikož ty dorůstají výšky okolo poloviny metru, a proto jim stačí i obyčejné truhlíky. Navíc mají obvykle bohatý výnos, takže pokud máte tu možnost. Kupte si samozavlažovací truhlíky, rostlinky keříkových rajčátek a můžete se pustit do díla.
Na balkoně se dají ale pochopitelně pěstovat i klasická rajčata. Jen vyžadují o něco více prostoru a rozhodně nedáte do jednoho osmdesáticentimetrového samozavlažovacího truhlíku tři rostliny jako je tomu u rajčátek keříkových. Tyčková rajčata mohou dorůst až do dvoumetrové výšky, a proto je nutné jim k tomu připravit i vhodné podmínky.
Jak velký květináč na rajčata zvolit
Pokud s pěstováním balkonových rajčat začínáte, patrně vás trápí otázka, jak velký květináč na rajčata vybrat. Mnoho pěstitelů sice používá klasické patnáctilitrové kbelíky, to však není příliš vhodné. A to zejména na balkon ne, protože rajčata potřebují dobrý přístup k vodě, a proto je ideální vybrat samozavlažovací květináče, které zvládnou s vodou hospodařit oproti klasickým květináčům velmi dobře.
Nicméně kapacita okolo patnácti litrů naprosto stačí. Pro začátek je dobré si pořídit přímo květináče s konstrukcí pro růst rajčat jako vyrábí například Prosperplast. Typ Tomato Grower s průměrem samozavlažovacího květináče necelých třicet centimetrů prodávaný spolu s podpůrnou konstrukcí vás přijde řádově na dvě stě korun.