Vlasy

Jak se zbavit žlutých vlasů: Tipy pro rok 2024

Jak se zbavit žlutých vlasů: Tipy pro rok 2024

Pokud toužíte po platinově blond, překvapit vás mohou nežádoucí žluté tóny ve vlasech. Proč se objevují a jak se žlutých vlasů zbavíte?

Proč jsou zesvětlené vlasy žluté

Žloutnutí vlasů je nepříjemné, ale rozhodně netrápí jen platinové blondýnky. Potýkají se s ním všechny plavovlásky, které touží po chladnější barvě své kštice.

Velmi často s nežádoucí žlutou ve svých kadeřích bojují také dámy, které už začínají šedivět. Teplé odstíny se objevují i v tmavších vlasech, tam ale nemají žlutou podobu, ale jde spíše o zrzavé odlesky.

Jde o přirozený proces, který se nedá nijak zvrátit, teplé podtóny jsou našim kadeřím vlastní. Dáno je to přítomností dvou pigmentů:

  • eumelaninu
  • feomelaninu

Pakliže totiž z naší hřívy vymizí tmavší pigment, který se nazývá eumelanin, ve vlasech se „odkryje“ feomelanin. Ten má žlutooranžovou či zrzavou barvu a je důvodem, proč mají zesvětlené vlasy tyto typické odstíny a teplý nádech z nich lze pouze dodatečně odstranit, ale nemůžeme zabránit jeho výskytu.

Jak se zbavit zažloutlých vlasů

Se žlutými vlasy tak můžete pouze bojovat pomocí speciálních přípravků, které se nazývají tonery. Mohou mít různou formu, asi nejznámější jsou šampony. Součástí běžného sortimentu drogerie je tzv. fialový šampon.

Právě ten je určen pro odstranění žlutých podtónů. Používá se pro velmi světlé blondýnky ve výšce tónu 7-10. Toner nemusí být sice použit pouze na blond vlasy, v praxi je ale tento případ nejčastější.

Jak funguje toner

Abychom pochopili princip toneru, potřebujeme si umět představit tzv. barevný kruh. Ten zobrazuje vztahy mezi primárními, sekundárními a terciárními barvami. Naproti sobě se v kruhu nacházejí barvy kontrastní.

Pokud se do tohoto kruhu podíváme, všimneme si, že naproti žluté se nachází právě fialová. Fialovou lze tedy úspěšně použít k vyvážení nežádoucího žlutého odstínu. Fakticky tak fialový šampon žlutou nijak odstranit neumí, je pouze schopen ji neutralizovat přidáním odlišně barevného pigmentu.