Vlasy

Jak dlouho nechat barvu na vlasech: informace pro rok 2024

Jak dlouho nechat barvu na vlasech: informace pro rok 2024

Barvení vlasů je poměrně záludné. Jaký je mechanismus působení těchto přípravků a jak dlouho se barva na vlasech běžně nechává?

Základní rozdělení barev na vlasy

Barvení je způsobem, jak vyjádřit svou osobnost. Jen málo žen si během svého života neprojde nejrůznějšími vlasovými experimenty.

Je proto důležité vědět, jakou barvu použít a jak s ní zacházet. Na barvy na vlasy můžeme nahlížet podle několika kritérií. Základní členění rozeznává dvě kategorie:

  • barvy profesionální
  • barvy z drogerie

Obvykle také kadeřnická teorie rozlišuje podle výdrže a stupně krytí barvy:

  • oxidační barvy (permanentní barvy)
  • barvy tón v tónu neboli přelivy (semipermanentní a demipermanentní barvy)
  • barvy neoxidační (smývatelné barvy)

Jak funguje klasická permanentní barva

Během prvních 15 minut působení přípravku dochází k tomu, že amoniak otevře vlasové šupiny. Dochází tak k pomyslné přípravě „cesty“ pro penetraci pigmentu.

Současně kyslík zesvětlí původní pigmenty, odstraní je a umožní tak pigmentům syntetickým proniknout mezi vlasová mikrovlákna. Proces zesvětlování a okysličování probíhá v plné míře mezi 15. a 30. minutou působení barvy.

Pigmenty převezmou požadovaný odstín a současně dojde ke zvýšení jejich počtu. Tím dojde k vytvoření chemické a fyzické vazby na vlákna a pigmenty se na ně trvale navážou.

Mezi 30-40 minutami barvení je aktivita pigmentů ukončena a tyto částice dosahují své maximální velikosti. Kadeřník může následně přikročit k ošetřovací fázi barvení. Úspěšné barvení se tedy odvíjí od této fáze barvení, od její délky, a to ve smyslu získaného odstínu a intenzity barvy, její trvalosti, zakrytí šedin a z pohledu kosmetického efektu.

Jak je to s barvou z drogerie?

Barvy z drogerie vždy představují pomyslnou sázku do loterie. Doba působení je na nich samozřejmě uvedena, nicméně vzhledem k silnějšímu oxidačnímu činidlu a vyššímu podílu pigmentů se nemůžete spolehnout na to, že výsledek bude i tak odpovídající obrázku.

Dobu působení barvy navíc ovlivní i typ vlasů a jejich textura. Hrubším vlasům trvá absorbování barvy déle. Naopak jemné či suché vlasy přijímají barvu rychleji.

S nadsázkou řečeno tak lze říci, že když nevíte, co a s čím děláte, je lepší se do podobného experimentu nepustit vůbec a svěřit svoji kštici raději kadeřnici, která přesně ví, jak pracovat s konkrétní barvou a co zohlednit právě u vašich kadeří.