KrásaZdraví

Jak se začít otužovat v roce 2023? Návod krok za krokem

Jak se začít otužovat v roce 2023? Návod krok za krokem

Otužování znamená postupné zvykání těla na chlad. Proces otužování má mnoho zdravotních výhod, takže pokud cítíte, že je to přesně to pravé pro vás, nejlepší čas, kdy můžete začít, je teď. Máme pro vás podrobný návod krok za krokem, který vám prozradí, jak se začít otužovat v roce 2023. Hlavní zásada otužování zní: Nespěchat a jít na to postupně.

Rozhodnutí začít

Nejprve si položte otázku, zda je otužování skutečně pro vás. Není ostuda si přiznat, že tato procedura pro vás není vhodná. Pokud se rozhodnete začít, buďte opatrní a proces neuspěchejte. Nebojte se před tím poradit s lékařem, zvláště trpíte-li nějakým zdravotním onemocněním. Lékař vám jistě poradí, jak postupovat, abyste se vyhnuli zranění či zhoršení stávající nemoci.

S otužováním začněte už v létě
S otužováním začněte už v létě

Pozvolný začátek

Rozhodnutí padlo, tak hurá do toho. S otužováním začněte postupně. Vybírejte si méně intenzivní techniky. Jejich náročnost zvyšujte až s delší praxí. Začít můžete doma, ale i venku.

Studená voda – váš nový přítel

Otužování je technika, u kterých můžete volit intenzitu od nejnižší až po největší postupně dle vašich možností. Zkuste si každý den postupně snižovat teplotu vody ve vaně či sprše. Můžete také zkoušet, jestli v chladné vodě vydržíte den ode dne déle. Pro účely otužování se dá nejlépe využít sprcha, kdy začnete vlažnou vodou a postupně teplotu vody snižujete. 

Vystavujte se chladu

Nebojte se chladu. Kromě sprchování chladnou vodou můžete využít počasí kolem sebe. Je venku chladno? Oblečte se méně. V pokročilých fázích můžete zkusit vzít si letní oblečení do zimy. Vyhledávejte venkovní aktivity, i když venku není pro většinu lidí zrovna ideální teplota počasí. Stejně můžete postupovat i doma. Dejte si ledovou sprchu nebo zkraťte dobu topení. Poděkuje vám za to vaše zdraví i vaše peněženka.

Naučte se správně dýchat

Při otužování hraje nejdůležitější roli dýchání. Výdech tělo uvolňuje a zklidňuje, nádech aktivuje a zvyšuje napětí. Proto je při ponoření do ledové vody nebo setkání se s velkým chladem důležitý hlavně hluboký výdech

Při otužování se doporučuje vyzkoušet také metodu Wim Hofa přezdívaného Iceman. Tato metoda je založená na meditaci spojené s hlubokým a kontrolovaným dýcháním, což zvýší tělesnou toleranci chladu. 

Otužilci rádi využívají přírodní vody
Otužilci rádi využívají přírodní vody

Pohyb vás zahřeje

Otužujete-li se pobytem venku během chladného počasí, bude se vám zima snášet mnohem lépe, když si zaběháte nebo zacvičíte. Fyzická aktivita vám rozproudí krev a pomůže zahřát tělo.

Rada na závěr: Nic nepřehánět

Při procesu otužování myslete na to, že je to proces, který nějakou dobu trvá. Vlastně své tělo učíte, aby se s chladem naučilo lépe pracovat. Nebude to umět ze dne na den. Poslouchejte své tělo, když cítíte, že jste unavení nebo máte ruce či nohy příliš ztuhlé. Raději si v tu chvíli odpočiňte a zkuste otužování zase znovu později, až se na to budete cítit.