Poctivý domácí vývar má blahodárné účinky na zdraví. Je nabitý prospěšnými živinami, které předá tělu, a tak ho můžeme považovat doslova za lék. V zimním období vývar příjemně zahřeje nebo vám pomůže při regeneraci, když se zrovna cítíte pod psa. Stejně tak je vývar dobrou volbou po ránu při kocovině, protože je to doslova životabudič. Víte ale, jak si takový domácí poctivý vývar připravit levně? Přečtěte si článek, ve kterém se dozvíte praktické tipy.
Jak připravit vývar levně?
Pokud jste při vaření omezeni finančním rozpočtem, neznamená to, že byste byli odkázáni na neplnohodnotná jídla. Domácí vývar je z výživového hlediska vynikající, a přitom jej lze připravit levně a chutně.
- K přípravě levného kuřecího vývaru stačí, když nebudete kupovat již naporcované maso, ale celé kusy – celá kuřata jsou nejlepší, ale dobrou službu udělají také čtvrtky nebo jiné části, z nichž následně budete moci použít i uvařené maso.
- Nemusíte vařit celé kusy masa a už vůbec ne pouze samotné maso. Na dobrý vývar vám naopak postačí jen kosti, zpravidla z nich vždy oberete i trochu masa do polévky. Kosti jsou výrazně levnější, a tak vás polévka nebude stát ve výsledku tolik.
- Chuťově skvělý vývar připravíte, když v něm necháte vyvařit vnitřnosti. Pokud je chcete zároveň konzumovat, nevařte je déle jak 30 minut, aby zůstaly chutné.
Rybí vývar levně
Že se finančně nevyplatí vařit samotné maso platí u rybího vývaru dvojnásob. Po vyfiletování zůstane na rybí kostře obvykle spousta masa, a tak se v případě, že kupujete celou rybu s myšlenkou udělat dobrou polévku, rozhodně nevyplatí dělat vývar pouze z masa bez kostí. Část rybího masa si odložte stranou pro přípravu jiných pokrmů, do vývaru je ho škoda.
Co obsahuje poctivý vývar?
Kuřecí, slepičí, hovězí, rybí či ze zvěřiny – všechny vývary mají jedno společné, a to obrovský nutriční potenciál. Vývar totiž obsahuje množství vitamínů, minerálů a aminokyselin a současně je to jeden z nejlepších zdrojů přírodního kolagenu. Kolagen je přitom hojně používanou látkou v kosmetickém průmyslu. Je známý tím, že pomáhá udržet mladistvý vzhled, vyhlazuje vrásky, hydratuje pleť a současně pomáhá sjednocovat její barevný tón.
Jak poznáte, že je ve vývaru hodně kolagenu?
Je to jednoduché. Vařením se kolagen přeměňuje na želatinu, kterou může vývar po vychladnutí svým vzhledem a konzistencí připomínat. A právě to důkazem, že je obsahuje spoustu kolagenu. Z této konzistence proto nemusíte mít žádné obavy, vývar stačí zahřát a bude mít zase tekutou podobu polévky.