Vlasy

Jak dlouho vydrží trvalá a jak ji nosit i v roce 2024

Jak dlouho vydrží trvalá a jak ji nosit i v roce 2024

Trvalá představuje skvělý způsob, jak oživit svůj účes. Jak dlouho vám vydrží a co byste měla vědět, než se pro ni rozhodnete?

Co je to trvalá

Správně se tato vlasová úprava nazývá trvalá ondulace, ale známá je prostě a jednoduše pod názvem trvalá. Oblíbená byla hlavně v 70. letech a její boom přetrval i v následující dekádě, kdy se nosily patřičně objemné účesy a ženy si vlasy také pravidelně tupírovaly.

Trvalá je stále chemický proces, který vlasy ovlivní. Dochází při něm stále primárně k rozpojení disulfidových vazeb. K tomuto účelu se používá kyselina thioglykolová. Kadeřnice má ale se soudobou trvalou už možnost vytvořit vám takové vlny, jaké si přejete od drobných prstýnků až po vlny volnější.

Trvalá je ideální, pokud vám klasické vlny vytvořené kulmou nebo žehličkou jednoduše nevydrží. Stejně tak jde o skvělou možnost pro vytížené ženy. Vlny vám totiž na hlavě zůstanou, a to i po umytí.

Jak dlouho trvalá vydrží a co s ní pak?

Trvalá je skutečně trvalá, vydrží tedy do té doby, dokud neodroste. Což trvá v průměru 3 až 6 měsíců. V tomto směru se celá technika podobá například obarvení permanentní barvou. Analogicky shodně tak máte i možnost kadeře, které už se vám v původní podobě nelíbí, prostě ostříhat.

Teoreticky je možné trvalou odstranit tak, že vlasy chemickou cestou opět narovnáte. Narovnání vlasů obnáší nanesení preparačního roztoku a rozčesání a následnou aplikaci ustalovače pro uhlazení vlasů. Jde však skutečně pouze o teoretickou možnost, která se v praxi nedoporučuje. Je totiž pro vaši hřív mimořádně náročná.

Dá se trvalá obnovit? Rozhodně to není možné v režimu, který znáte třeba z barvení vlasů. Jednoduše „nedotrvalíte“ jen tu část, kterou je potřeba, trvalá se nedává na odrosty. Na další trvalou navíc rozhodně nesmíte vyrazit dřív než za půl roku po té předchozí. Jde o náročný zákrok, který může v krajním případě způsobit i spálení a vypadání vlasů.

Jaké další druhy trvalé existují a jak dlouho vydrží

Existují i další specifické druhy trvalé. Někdy se tak setkáte i s pojmy:

  • headlines
  • vymývací trvalá
  • gelová trvalá

První alternativu nabízí šetrnější trvalá, která se postupně vymývá. Ta vydrží v průměru 2 až 3 měsíce. Podobná je gelová trvalá, která je jemná a může obsahovat rostlinné extrakty. K šetrnějším druhům se řadí i headlines, jejíž výdrž je opět cca 2 měsíce.