Móda

Jak nosit boty na podpatku: Bezbolestně a módně

Jak nosit boty na podpatku: Bezbolestně a módně

Boty na podpatku jsou nejen módním doplňkem, ale také prostředkem, jak si vylepšit postavu a dodat si sebevědomí. Nicméně, pokud nevíte, jak je nosit správně, mohou vám způsobit bolesti nohou a dokonce i poranění. V tomto článku se dozvíte, jak nosit boty na podpatku bezbolestně a zároveň módně. 

Boty musí dobře sedět

Než si koupíte nové boty na podpatku, musíte si být jistá že vám opravdu dobře sedí. Pokud jsou boty příliš velké nebo naopak malé, je problematické v nich chodit správně a bezbolestně. Dejte přednost botám, které zajistí dobrou oporou noze, mají polstrování pod bříšky chodidel a poskytují dostatek prostoru pro prsty. Nebojte se investovat do dražší kvalitní obuvi, kterou budete nosit ráda.

Důležitá je výška a trénink

Při výběru zohledněte také výšku podpatku. Pokud podpatky obvykle nenosíte, nebo jste se jim několik let vyhýbala, začněte nejprve s jejich nižší výškou. Pro začátek postačí 3 – 5 cm. Boty zpočátku noste 15 minut doma a poté čas postupně prodlužujte. Až si zvyknete, můžete pomalu přecházet k vyšším kouskům. S přizpůsobením nových bot noze může pomoci si je obout přes tlusté ponožky a následně je prohřát fénem.

Nacvičte si správnou chůzi

Chůze na podpatku vyžaduje speciální techniku. Důležité je držet tělo ve vzpřímené a rovné poloze a hledět před sebe. Zapojte břišní svalstvo, povolte ramena dolu a vlasy noste za rameny. Díky tomu budete v případě bolesti bříšek vyvažovat váhu zpět, čímž předejdete bolesti zad. Dělejte kratší a rychlejší kroky než při běžné chůzi. Při chůzi pokládejte paty k sobě a udržujte dobrý rytmus kroku. Snažte se být na nohou lehká a rovnoměrně rozdělovat váhu na obě nohy. 

Procvičujte kotníky

Posilování svalstva kotníku je skvělou prevencí kolébavé chůze a bolesti nohou z podpatků. Ideální jsou cviky, které cvičí profesionální tanečníci. Stoupněte si ke stěně a přidržíte se jí jednou rukou. Zvedejte pomalu chodidla na špičky a zpátky na paty. Opakujte 15x. Kotníky i kolena musí být při cvičení u sebe. Těžší variantou cviku je zvedání se na jedné noze nebo bez opory.

Dopřejte si pohodlí

I když jsou podpatky módní, nemusíte je nosit 24/7. Pokud máte celodenní program, nebo budete hodně chodit, dejte přednost pohodlným botám s nižším podpatkem. Vysoké podpatky si dopřejte na vhodnou příležitost, jako jsou speciální události nebo krátké schůzky. V každém případě můžete obuv zkomfortnit vložkami nebo gelovými polštářky pro tlumení tlaku na chodidlech.