Krása

Jak jdou barvy za sebou: pomůcka (nejen) pro výběr oblečení

Jak jdou barvy za sebou: pomůcka (nejen) pro výběr oblečení

Vědět, jak jdou barvy za sebou, se vám může v mnoha chvílích života hodit. Usnadní vám to nejen každodenní volbu outfitu, ale třeba i zařizování domu. Vhodné kombinace barev budou totiž vždy působit mnohem upraveněji než nevhodné.

Barvy duhy

Pokud hledáte, jak jdou barvy za sebou, patrně vás zajímají barvy duhy. Duha ukazuje přirozené pořadí barev, které vychází ze světelného barevného spektra. Každá barva má jinou vlnovou délku, a proto se na vnější straně duhy nachází tmavě červená, která odpovídá zhruba 800 nm. Jistě znáte pojem infra červené záření.

Navazuje na ni světlejší červená, a ta zase přechází do oranžové. Další v pořadí je pak žlutá a zelená. Na opačné straně můžete vidět různé odstíny modré a krajní hranici představuje fialová o vlnové délce přibližně 400 nm. Odtud ultra fialové záření.

  • Červená
  • Oranžová
  • Žlutá
  • Zelená
  • Modrá
  • Fialová

Barevné spektrum

Pro výběr barevných kombinací je ale praktičtější jednoduché barevné spektrum, které je založené právě na této barevné řadě. Pokud totiž barevnou řadu spojíte do kruhu, pak se vínově červená octne vedle fialové.

Z tohoto barevného kruhu je pak možné vyčíst množství užitečných informací jako například, které barvy jsou si protikladem, a jaké naopak komplementární.

Při volbě barevné kombinace z jakéhokoli důvodu je dobré vycházet právě z těchto kombinací. Čili zvolte buď komplementární nebo kontrastní barvy. Protikladné barvy jsou vedle sebe velmi výrazné, a proto si dávají dobře vyniknout. Oproti tomu komplementární barvy se zase dobře doplňují.

Komplementární barvou k růžové je například fialová či červená, ke žluté je to zase oranžová či zelená. Oproti tomu kontaktní barvou k růžové je zelená a ke žluté modrá barva.