Zdraví

Jak doma odstranit mazovou zátku doma

Jak doma odstranit mazovou zátku doma

Ušní mas je tělu přirozený a prospěný. Zachycuje nečistoty a zároveň promazává zvukovod. V některých případech však může díky jeho nahromadění dojít k nepříjemnému vytvoření zátky v uchu, která vytváří pocit dlouhodobého zalehnutí. V následujícím článku vám představíme postup, díky kterému tuto zátku dokážete odstranit doma.

Příčiny ucpání mazovou zátkou

Nejčastější příčinou ucpání ucha mazovou zátkou je snaha o mechanické čištění mazu, který je díky neodbornému zacházení vtlačován hlouběji do ucha, což vytvoří nahromadění a následné zacpání.

Mohlo by vás také zajímat: Bolest nártu z ničeho nic

Jak doma odstranit mazovou zátku

Místo mechanického čištění je tedy potřeba zvolit šetrnější postup, díky kterému můžete mazovou zátku odstranit i v domácím prostředí. Nejvhodnější je postupovat následovně:

  • Pokuste se zátku změkčit

Například za pomocí nakapání menšího množství dětského oleje, minerálního oleje, glycerinu nebo peroxidu vodíku.

  • Použijte teplou vodu na proplach

Po jednom nebo dvou dnech až maz změkne, použijte injekční stříkačku k jemnému vstříknutí vlažné vody do zvukovodu. Nejdříve zakloňte hlavu, vnitřní ucho uchopte a nasměrujte ho nahoru. Po dokončení nakloňte hlavu na druhou stranu, aby voda vytekla.

  • Ucho vysušte

Po dokončení nezapomeňte ucho osušit ručníkem.

Vše musí být prováděno velmi šetrně a pokud si nejste jistí svými schopnostmi raději se obraťte na odborníka. Špatným zacházením si můžete nevratně poškodit sluch!

Zvažte návštěvu lékaře

Je možné, že zmíněný postup bude nutné opakovat vícekrát a v některých případech navíc nebude účinný ani při opakovaných snahách, protože zátka může být usazena příliš hluboko. Není také vyloučena varianta, že příznaky indikující ucpání ucha jsou spojeny s jiným problémem než vytvořením mazové zátky, a pokud vám uvedené postupy nepomáhají, určitě byste měli navštívit odborného lékaře.

Zdroj: newsnetwork.mayoclinic.org