Hloubkové čištění vlasů by se mělo stát součástí vaší pravidelné vlasové rutiny. Co to znamená a jak na něj doma?
Co je hloubkově čisticí šampon
Každý šampon samozřejmě vlasy čistí, neboť eliminuje přebytečný maz, pot, prach a další nečistoty, které nás v okolním prostředí obklopují.
Máte-li pocit, že vaše vlasy, ať už barvené nebo přírodní, by potřebovaly skutečně hloubkovou očistu, můžete vyzkoušet speciální šampon. V obchodech ho najdete také pod označením „clarifying“ nebo též jako „hloubkově čisticí“ či „detoxikační“.
Tento přípravek vaši kštici podrobí skutečně důkladné očistě. Může totiž z každodenní péče být zatížena nejrůznějšími látkami, typicky silikony, které vlas doslova obalí. Stejně tak běžná péče typicky nestačí k vymytí nánosů chlóru, železa, mědi a dalších minerálů, které se nacházejí ve vodě.
Jak a proč používat hloubkově čistící šampony
Jsou-li jednotlivé prameny takto doslova obaleny různými látkami, nemohou k nim pronikat složky žádoucí, po nichž chceme, aby o ně pečovaly. Což je problém zejména tehdy, pokud usilujete o používání jinak účinné profesionální kosmetiky. Která je samozřejmě náročná i finančně a přejeme si tedy, aby její efekt byl viditelný.
Vlasy tak mohou být nedostatečně vyživené, pokožka se za těchto okolností nadměrně mastí, kštice je bez objemu, případně si můžete všimnout toho, že jsou vaše kadeře nadměrně suché. Zkrátka a jednoduše si hříva sama o hloubkové čištění „řekne“.
Tyto šampony obsahují povrchově aktivní látky, které jsou vysoce účinné:
- chloridy a bromidy
- cetyl alcohol
- laurylsulfát sodný a amonný
Vyplývá z toho především to, že hloubkově čisticí šampony bychom měli používat pouze tehdy, když to skutečně potřebujeme. Tyto prostředky nejsou určeny ke kompletnímu nahrazení vaší běžné kosmetické péče. Používat by se měly cca 1x za 14 dnů.
Nadměrné používání těchto přípravků může paradoxně naopak vést k tomu, že vlasy budou velmi suché a matné. Stejně tak mohou vykazovat sklony k nadměrnému krepatění a celkově se stanou „rozlétanými“.