Další

Důchodci přijdou v léte 2024 o peníze a nic s tím neuděláme. Co se rozhodlo?

Důchodci přijdou v léte 2024 o peníze a nic s tím neuděláme. Co se rozhodlo?

Na české seniory dopadají ekonomické problémy. Rozhodnutím státu se však v roce 2024 jejich situace příliš nezlepší. Proč přijdou čeští důchodci o peníze?

Jak se budou letos valorizovat důchody

Důchody se pravidelně valorizují. Valorizační mechanismus zohledňuje růst cen a růst reálných mezd, a to o třetinu růstu reálných mezd. Děje se tak vždy v lednu, a to vlivem změny, která nabyla účinnosti v lednu 2022.

Letos se však rozhodně nebude valorizovat o tolik, o kolik by mnozí rádi. Základní výměra důchodu v roce 2024 činí 4 400 Kč. Procentní výměra se však letos nezvyšovala.

Všichni příjemci důchodu, jimž byl přiznán nárok do konce roku 2023, tak mohli v lednu 2024 očekávat zvýšení základní výměry konkrétně o 360 Kč. Mimořádnou valorizací důchodů v červnu 2023 se přitom navíc starobní důchody zvýšily v průměru o 755 Kč.

Senioři se tak rozhodně nedočkají masivního zvyšování penzí. A musejí se tak potýkat se svízelnou finanční situací. Trápí je především stále se zvyšující ceny potravin, ale i léčiv a energií. S penzí je tak pro mnohé stále složitější vyjít a mnozí už hovoří o ztrátě důstojnosti.

Od roku 2025 by navíc měla nastat i změna ve vyplácení důchodů. Všechny se budou vyplácet nejpozději do čtrnáctého dne v měsíci a pro daný kalendářní měsíc. Zaveden má být i nový systém výplat, který se ale řeší už od roku 2014.

Měnit se budou výplaty důchodů, penze ale nevzrostou

Ten dosavadní ale příliš nevyhovuje, jelikož ten slouží již 40 let a je tak již zastaralý. Což působí potíže se zpožděním důchodů. Často ale nestíhají ani úřady, které byly v roce 2022 doslova zavaleny žádostmi o důchody předčasné.

Na penzisty tak často dopadají závažné finanční problémy, které musejí řešit dokonce půjčkami. Některé z nich vhánějí „do spárů“ poskytovatelů tzv. zpětných hypoték. Převedením nemovitosti na poskytovatele se přitom v případě jeho úpadku vystavuje klient riziku, že přijde o peníze i střechu nad hlavou. ČNB také upozorňuje, že může být zpětná hypotéka riskantní i proto, že se ten, kdo si ji bere, nikterak nevyváže z nákladů na bydlení.

Celkem čtyři pětiny důchodců tak odmítají pomalejší zvyšování důchodů. Politici však argumentují narůstající zátěží sociálního a důchodového systému v návaznosti na to, jak populace stárne.

Souhlasí i mladá generace, dle průzkumu agentury NMS Market Research ve věkové kategorii 18 až 24 podporuje pomalejší růst penzí 61 % lidí a ve skupině 25 až 34 let jsou čísla podobná. Zřejmě se tak mladá generace postupně sama připravuje na to, že na státní důchody se jednoduše nebude moci do budoucna spolehnout.

Zdroje

https://www.mvcr.cz/clanek/valorizace-duchodu-a-vysluhovych-prispevku-v-roce-2024.aspx

https://www.e15.cz/finexpert/vydelavame/zvyseni-duchodu-od-ledna-2024-kteri-seniori-si-polepsi-nejvice-1410798