Vlasy

Druhy melírů: 4 techniky, které musíte znát

Druhy melírů: 4 techniky, které musíte znát

Melír je oblíbená kadeřnická technika. Kde se vlastně vzala a jaké jsou nejoblíbenější druhy melírů?

Co je to melír

Obecně je melírování vlasů technika, při níž se barví pouze jednotlivé prameny či některé partie vlasů, aby se odlišily od výchozího odstínu.

Kadeřníci používají pro natónování většinou 4% peroxid vodíku. Pokud kadeřník zvolí metodu balení do fólie, je možné použít na melír více než jednu barvu (takzvaný americký melír). Tím lze docílit například efektu tónování.

Kde se vzaly melíry

Ač by se mohlo zdát, že je melírování vlasů moderní „vymoženost“ není tomu tak. Již staří Řekové ve 4. století př. n. l. se snažili svým vlasům dodat melír.

Tehdy si na vlasy nanášeli směs z olivového oleje, pylu a zlatých vloček a pak seděli několik hodin na slunci. Srovnáme-li to se soudobým melírováním, o nijak účinný postup samozřejmě nešlo. Nicméně se tato technika udržela řadu let.

Revoluci do barvení vlasů vneslo 19. století. Tehdejší chemici objevili pomyslný svatý grál v podobě peroxidu vodíku. A rovnou došli k závěru, že je-li tato sloučenina zalkalizovaná, vyznačuje se zesvětlovacím účinkem. Dodnes se princip barvení vlasů z tohoto hlediska nezměnil a neznáme žádný vhodnější a účinnější prostředek než právě peroxid.

Za popularitu moderních melírů vděčíme ženě, která je dodnes považována za ikonu stylu – Audrey Hepburn. Po zhlédnutí dnes už legendárního snímku Snídaně u Tiffanyho chtěly ženy být jako ona. A to včetně účesu v podobě kombinace hnědé a blond.

Jaké druhy melírů známe?

Melírů existuje řada typů:

  • klasický melír
  • balayage
  • ombré
  • babylights

Melíry vlasům dodají hloubku a rozměr a vizuálně vás omladí. V současné době vládne kadeřnickým trendům hlavně přirozené pojetí, jako je třeba zářivá karamelová, nicméně se určitě nemusíte obávat volit ani extravagantnější kombinaci, jako jsou třeba fialové melíry v tmavě hnědých vlasech.