Turecko je destinací, která zažívá z hlediska dovozu oblečení pravý boom. Proč tomu tak je a má tento způsob distribuce i nějaká úskalí?
Proč je populární dovoz oblečení z Turecka
Turecko představuje pomyslný most mezi Evropou a Asií a dnes se jedná jednu z velmocí textilního průmyslu.
Pokud zavítáte do svého oblíbeného butiku, je možné, že oděvy, které tam budou vystaveny na stojanech, pocházejí právě z této země. Poměrně často se s tureckými oděvy můžete setkat nejen v kamenných obchodech, ale i v těch internetových.
Důvod je jednoduchý: Příznivý poměr ceny a výkonu. Z této země do Evropy proudí oblečení za přijatelnou cenu. Dáno je to především nižšími výrobními náklady. Turečtí výrobci rovněž deklarují přístup ke kvalitnějším látkám ve srovnání s evropskými společnostmi.
K nejznámějším obchodníkům s oblečením se v zemi řadí tyto značky:
- Lonca
- Turkopt
- Istabuy
- Fimkastore
- Istanbul Fashion Center
Kde si nakoupit oblečení osobně
Oblečení z Turecka si samozřejmě můžete koupit i sami, velmi často bývá tento artikl zmiňován jako jeden z klasických „dovolenkových“ suvenýrů, který si určitě přivézt z prázdnin.
Co se týče obchodních řetězců, k nejznámějším značkám patří:
- LC Waikiki
- Defacto
- Koton
- Mavi Jeans
- Penti
Jaká úskalí má dovoz oblečení z Turecka
Tím zásadním problémem, o kterém vám ale obchodníci nejspíš neřeknou, je to, že Turecko je zemí, jež je přímo proslulá výrobou padělků.
U levnějšího zboží to nejspíš na první pohled poznáte. Dražší padělky jsou však ale vyrobené poměrně dovedně a nezkušený zákazník je může mít problém odlišit od originálu. Koupí přitom poškodíte nejen původní značku, ale i sebe. Ač jsou výrobní náklady na zboží stále v řádech desítek korun, výrobce se nezdráhá zboží prodávat za tisíce.
Minimálně z morálního hlediska samozřejmě nelze podobnou koupi doporučit bezpochyby. V některých zemích EU, jako je například Itálie a ve Francie, navíc není trestné padělek nabízet, ale dokonce si ho i koupit a zákazník může být postižen vysokou pokutou.