Další

Dnešní čtení ke kávě: 10 zajímavostí ze světa – Překvapí vás?

Dnešní čtení ke kávě: 10 zajímavostí ze světa – Překvapí vás?

Připravte se na neuvěřitelné informace a zajímavá fakta, které vám otevřou nový pohled na náš ohromující svět.Tento článek vás totiž provede 10 zajímavostmi ze světa, které vás jistojistě překvapí. Uvařte si kávu a pojďte společně s námi načerpat nové znalosti!

Elektrické křeslo

I na světový vynález nemusí nutně přijít vědec, neboť autorem elektrického křesla byl kupříkladu prostý zubař. Alfred P. Southwick navrhl, aby se elektrický proud používal k popravám jakožto humánnější alternativa k tehdy běžnému oběšení.

Jo-jo jako zbraň

Jo-jo se prvně objevilo v šestnáctém století na Filipínách a používalo se jako zbraň. Mělo tedy ostré hroty. V dnešní době je to oblíbená hračka pro děti i dospělé.

Cévy v těle

Délka všech cév lidského těla je asi devadesát šest tisíc kilometrů. 96 000 kilometrů jsou přitom více než dva obvody Země kolem rovníku!

Kosti a ocel

Kost je pětkrát pevnější než ocel, přesto mnohem lehčí. Je to proto, že kost je tvořena hlavně uhlíkem, vápníkem a fosforem. Tyto prvky jsou spojeny tak, aby vytvářely silnou, ale lehkou strukturu.

Fascinující žirafy

Ačkoliv délka krků je značně odlišná, tak žirafa i člověk mají stejný počet krčních obratlů. Člověk běžně spí 6 až 8 hodin denně, zatímco žirafa potřebuje pouze 2 hodiny spánku za den. Opakem je pak netopýr hnědý, jenž potřebuje 20 hodin denně.

Zázrační šneci

Šneci mohou spát až tři roky bez jídla. To je proto, že mají schopnost během spánku zpomalit svůj metabolismus až na 1 % své běžné úrovně.

Jednovaječná dvojčata

Věděli jste, že chybí-li jednomu z jednovaječných dvojčat jeden nebo druhý zub, tak zpravidla chybí stejný zub i druhému dvojčeti?

Ne všichni slavíci zpívají

Slavící jsou ptáci známí pro své libé zvuk. Zpívají nicméně pouze samčí zástupci slavíků, čímž vyjadřují oddanost a lásku své přítelkyni, která zpravidla sedí někde poblíž, aniž by ze sebe vydala jedinou hlásku.

Lidský mozek

Mozek je velmi energeticky náročný orgán, protože musí neustále zpracovávat informace a udržovat tělo v chodu. Aby mozek mohl správně fungovat, tak potřebuje tolik energie jako 10 wattová žárovka. Dvě třetiny této energie se spotřebují na vysílání nervových signálů, zbytek na obnovu a údržbu buněk.

Hubnutí

Na závěr máme dobrou zprávu pro všechny ty, kteří si dali za předsevzetí zhubnout. Stačí totiž i málo pohybu, neboť každodenní dvacetiminutová procházka pomůže spálit asi tři kilogramy tuku za rok.