Krása a módaVlasy

Bolest vlasů: co ji způsobuje + 4 tipy jak bolesti předejít

Bolest vlasů: co ji způsobuje + 4 tipy jak bolesti předejít

Bolest vlasů je stav, který alespoň jednou zažil asi úplně každý. Jsou to ty chvíle, kdy máte pocit, že vás nepříjemně bolí vlasy na dotek, ale nedokážete si vysvětlit, proč tomu tak je. Co bolest vlasů způsobuje? A jak těmto pocitům předcházet?

Bolest vlasů – co to je?

Už se vám někdy stalo, že jste si prsty zajeli do vlasů a projela vámi nepříjemná bolest? Nebo jste se hřebenem dotkli pokožky hlavy a objevily se bolestivé pocity? Bolest vlasů je něco, s čím máme zkušenost asi úplně všichni.

Hned zkraje je nutné vysvětlit, že bolest vlasů ve skutečnosti neznamená, že vás bolí vlasy v pravém slova smyslu. Vlas je tvořen zrohovatělým keratinem, tudíž neobsahuje nervy a sám o sobě proto bolet nemůže.

Co způsobuje bolest vlasů?

Nervová zakončení se nachází až ve vlasovém folikulu – to je váček schovaný v pokožce hlavy a právě z něho vlasy vyrůstají. Pokud vás tedy přepadne ona zmíněná bolest vlasů, ve skutečnosti nejsou na vině vlasy jako takové, ale právě vlasové folikuly.

Co může způsobit bolest vlasů? Například když si často děláte drdol nebo máte hodně dlouhé a husté vlasy a nosíte je stažené do těsného culíku.

Někdy je bolest slabá, jindy intenzivní

Ano, bolest vlasů se může projevovat různě. Zatímco někdy cítíte jen slabý tlak na hlavě, jindy je bolest vlasů natolik intenzivní, že se hlavy ani nemůžete dotknout, jak je vám to nepříjemné. Jindy vás dokonce díky silnému podráždění může začít bolet celá hlava, někdy je bolest spíše lokální.

4 tipy jak předcházet bolesti vlasů

Pokud i vás už někdy bolest vlasů zastihla, jistě víte, jak dokáže být nepříjemná. Zde jsou proto 3 tipy, jak proti bolesti vlasů bojovat a jak jí předcházet:

  • Snažte se střídat účesy
  • Měňte postavení culíku
  • Neutahujte gumičku příliš těsně
  • Střídejte pěšinku z jedné strany na druhou