Bankovky mají svou hodnotu jednoznačně a jasně vytištěnou. Jejich skutečná cena se ale může až překvapivě lišit. Na světě existují příklady obvykle již neplatných bankovek, které byly prodány v aukcích s obrovským ziskem. Jejich zapomenutí v se staré peněžence nebo v nenošeném zimním kabátu tak může jejich majitele výrazně obohatit. A týká se to také českých bankovek. Podívejte se, zda úplnou náhodou nemáte tuto vzácnou dvoustovku z roku 1993 v peněžence!
Chyba za stovky tisíc
Často jsou to právě chyby v tisku, které odlišují vzácné bankovky od těch obyčejných. A ani v tomto případě nejde o žádnou výjimku. Ačkoli by se špatně natištěné bankovky nikdy neměly dostat do oběhu, ale mají být hned zničeny, občas k tomu i přesto dojde. Na první pohled tak tato česká bankovka vypadá naprosto obyčejně. Při detailním prozkoumání si ale rozdílů snadno všimnete.
Špatný ochranný proužek
Ochranné proužky se nakupují zvlášť a na bankovky jsou přidávány až po tisku. Tehdejší Státní tiskárna cenin si tyto proužky v roce 1993 objednala v Německu a mělo na nich stát 200 Kč. Nějakým řáděním tiskařského šotka však přišly pásky s textem 200 Kčs. Ano, čtete správně. A jelikož si ve Státní tiskárně nikdo chyby nevšiml, bankovky šly do oběhu.
A nešlo o jedinou chybu
Kromě nápisu 200 Kčs si lidé mohli na svých bankovkách přečíst místo České republiky Republique du Zaire (Středoafrický stát existující mezi roky 1971 a 1997). Ujistěte se tedy, že nemáte tuto vzácnou dvoustovku z roku 1993 s oběma chybami doma uloženou, protože za její prodej vám sběratelé zaplatí stovky tisíc. Někdy se cena šplhá dokonce až k půl milionu.