Jídelníček je alfou a omegou zdravého životního stylu a jeho složení může zásadně ovlivnit to, jak se cítíme a jak vypadáme. Máte-li v plánu držet dietu a zhubnout nějaké to kilo nebo se jen snažíte udržovat svou aktuální hmotnost, mrkněte, které potraviny je dobré z jídelníčku buďto zcela vyřadit, nebo alespoň co nejvíce omezit jejich příjem. Které druhy potravin obsahují nejvíce sacharidů? A jak poznáte užitečné sacharidy vedle prázdných kalorií?
Jsou sacharidy nezdravé?
Jistě že ne. Sacharidy patří mezi základní živiny, které musíme denně přijímat ve stravě, jenže jakmile to s jejich množstvím přeháníme nepřetržitě delší dobu, začne se tato skutečnost negativně projevovat nejen na hmotnosti, ale i psychickém stavu. Proto byste měli volit pouze kvalitní zdroje, z nichž je dobré sacharidy přijímat a držet se zásadního pravidla – všeho moc škodí.
Aby vám přibývající kila nedělaly zároveň i zbytečné vrásky na čele, zkuste se zamyslet nad tím, zda máte správně nastavený jídelníček a zda sacharidy čerpáte z kvalitních zdrojů a v přiměřeném množství. Pozor dejte také na potraviny (především ty uměle zpracované), které obsahují přidané cukry.
#1 Limonády
Sladké limonády jsou celosvětově označovány jako jedna z nejčastějších příčin obezity a také vzniku zubního kazu. Proč? Právě skrze extrémní obsah přidaných cukrů a dalších látek, jako jsou umělá barviva, chemikálie a jiné pro tělo nezdravé látky. Spousta lidí limonády běžně zařazuje do svého pitného režimu a přijímá tak denně až o stovky kalorií navíc, což je zbytečné nejen tehdy, když se snažíte zhubnout. Naučte se namísto toho pít čistou vodu nebo vodu s citronovou šťávou a kalorie přijímané v limonádách raději vynechejte.
#2 Umělá sladidla
Aktuálně se na trhu vyskytují limonády označované jako Zero Sugar, ve kterých je namísto cukru použité umělé sladidlo a které jsou při dietě zdánlivě neškodné. I v tomto případě je ale důležité nepřehánět to s množstvím. Dáte-li si jednu/dvě skleničky týdně, pak vám nejspíše nehrozí žádné problémy, ale rozhodně byste jimi neměli nahrazovat čistou vodu. Umělá sladidla totiž obsahují toxiny, které podporují tloustnutí.
#3 Popcorn
Ve srovnání s chipsy nebo jinými smaženými pochutinami může být popcorn zdravější a není třeba se mu při dietě zcela vyhýbat. Chcete-li si s přáteli dopřát něco dobrého, například večer u sledování filmu, pak volte taková jádra kukuřice, které neobsahují přidaný cukr a spoustu soli a nejlépe ani máslo. Neochucený popcorn obsahuje pouhých 97 kalorií na 25 gramů a seženete jej například ve zdravé výživě. Nezapomínejte ale do jídelníčku zapojovat také další potraviny s dobrou výživovou hodnotou.
#4 Smažená jídla
Smažák, řízek, sladké koblížky a zkrátka všechna smažená jídla jsou známým strašákem diet i zdravého životního stylu. Do jídelníčku byste tato jídla měli zařazovat jen zřídka, v ideálním případě byste se s nimi měli zcela rozloučit. Není-li to ve vašich silách, pak si je alespoň dopřávejte pouze tam, kde máte plnou kontrolu nad správnou přípravou, tedy nejlépe doma. V provozovnách veřejného stravování se totiž často nedbá na vhodný tuk a optimální teplotu při smažení, a tak tělo zpravidla trpí nejen pod návalem tuku a kalorií, ale také rakovinotvorných látek.
#5 Sušené ovoce
Ovoce samozřejmě patří do zdravého jídelníčku. Jakmile se ale jedná o sušené ovoce, měli byste se mít na pozoru. Sušením se totiž v ovoci snižuje procento vody a zvyšuje podíl sacharidů, a proto byste sušené plody neměli konzumovat ve stejném množství jako čerstvé ovoce. Pokud si sušené plody rádi přidáváte do sladkých kaší, doporučujeme volit ovoce sušené mrazem, ve kterém nebývá přidaný cukr.
Jak je to s alkoholem?
Alkohol sice není potravinou, ovšem skrze hojné užívání ve společnosti je dobré jej zmínit. Sklenička vína či oblíbeného drinku jednou za čas vám dietní plány nenaruší a je dobré si občas umět oddechnout od každodenních úkolů. Nepřehánějte to ovšem s množstvím a dejte pozor na to, co alkohol dělá s vašimi chuťovými buňkami. Může vás totiž snadno přepadnout chuť na jídlo.