Další

Černá kočka i rozbité zrcadlo aneb Proč věříme pověrám?

Černá kočka i rozbité zrcadlo aneb Proč věříme pověrám?

Mnozí z nás se nad pátkem třináctého či nad černou kočkou běžící přes ulici jen pousmějí. I tak je ale většina naší populace v nějakém smyslu pověrčivá. Co v nás nejvíce probouzí pověry a proč na ně věříme? Vědci v tom mají jasno.

Na jaké pověry věříme nejvíce?

Nejvíce rozšířenou pověrou v české populaci je podle dlouhodobých statistik černá kočka. V černou kočku přes cestu nesoucí smůlu totiž věří asi 14 % z nás. Na druhém místě se umístil pátek třináctého, kterého se obává okolo 9 % národa. Že rozbité zrcadlo znamená 7 let neštěstí si myslí asi 5 % Čechů. Mezi další top pověry nosící smůlu se řadí rozsypaná sůl, ranní vykročení levou nohou a nešťastné číslo 13.

Kdo je nejpověrčivější?

Podle vědců jsou nejvíce pověrčiví lidé, kteří mají vysokou potřebu kontroly, ale zároveň se cítí v určité situaci bezmocní. Modelovým příkladem je perfekcionista, který se nestihl připravit na pohovor. Takový člověk poté s velkou pravděpodobností tíhne k podmíněným pověrám. Obecně platí, že méně pověrčiví jsou muži, vzdělání a starší lidé.

Mezi nejpověrčivější profese patří sportovci. Ti před svým výkonem často provádějí “šťastný rituál”, nebo s sebou nosí určitý talisman pro udržení přízně štěstěny. Odlišnosti panují také v “kulturní pověrčivosti”, kdy některé národy více lpí na určitých pověrách. Například americké aerolinky zaznamenávají každý pátek třináctého propad o zhruba 10 000 cestujících.

Proč věříme na pověry?

Češi, stejně tak jako jiné postkomunistické národy, jsou více náchylní k pověrám a okultismu, než jiné národy s větší křesťanskou tradicí. Důvodem je konkurence náboženství a okultismu. A proč jsme vlastně pověrčiví? Vznik pověr obecně sytí malá předvídatelnost výsledků. Vzpomeňte si na výše zmíněné sportovce, u kterých je výsledek vždy nejistý.

Lidská mysl má odpradávna potřebu hledat ve svém okolí vysvětlitelné vztahy příčin a důsledků. A pokud takové vztahy nejsou k dispozici, prostě si je vymyslí. Víru v danou pověru ještě více posiluje skutečnost, když se pověra náhodou vyplní. Pokud se naopak nevyplní, většinou tomu nepřikládáme velký význam. Uvažte sami – budete si spíše pamatovat pátek třináctého, kdy se vám nic nedařilo, nebo tentýž datum, který byl stejně obyčejný jako jiné dny?