Muškáty jsou oblíbenou ozdobou zahrad, okenních parapetů nebo závěsných květináčů. I když nejsou náročné na pěstování a ledasco snesou, můžete se při péče o ně dopustit řady chyb. Nevíte, kdy dát muškáty ven a jak je to s výběrem vhodného stanoviště?
Kdy dát muškáty ven?
Jarní sluníčko může být v očích nejednoho z vás lákadlem k tomu, abyste muškáty přestěhovali ven. Jakmile se do oken začnou opírat hřejivé sluneční paprsky, mnoha z nás se hlavou mihne otázka, kdy dát muškáty ven a jestli už náhodou nenastal ten správný čas.
Pozor – muškáty jsou náchylné na teplotu, čemuž se ani tak nelze divit, vždyť jsou původem z Afriky. Máme pro vás 3 praktické rady od zkušených zahrádkářů. Držte se jich a vaše muškáty se budou mít jako v bavlnce.
- Kdy dát muškáty ven?
- Jaké místo jim vybrat?
- Jak muškáty otužovat?
Kdy dát muškáty ven? Sledujte teploměr!
I když to teď v květnu už může vypadat nadějně, protože se teploty mnohdy přes den pohybují i okolo 20°C, sledujte pečlivě teploměr během noci. Pokud teploty klesají pod 10 °C, pak je na umístění muškátů ven ještě brzy. I na denních teplotách záleží – přes den by teploty neměly nijak výrazně kolísat.
Jaké místo jim vybrat?
Při pěstování muškátů není důležitá jen otázka, kdy dát muškáty ven, ale také kam je umístit. Pozor si dejte na příliš slunná stanoviště, kde hrozí, že se muškáty spálí nebo se přehřeje substrát a rostliny pak nepokvetou či porostou pomaleji. Nejlépe se této rostlině daří v polostínu.
Jak muškáty otužovat?
Už máte jasno, kdy dát muškáty ven? Pak byste je měli začít postupně otužovat. Postupujte tak, že je nejdříve umístíte do stínu a přehodíte přes ně lehkou textilii. Na noc je dejte znovu do tepla a tento postup opakujte cca týden. Jakmile se noční i denní teploty ustálí, pak můžete rostliny nechat venku.