Pocení hlavy může být velmi nepříjemným problémem. V následujícím článku se podíváme na jeho možné příčiny a odpovíme vám tak tak na otázku co způsobuje nadměrné pocení hlavy.
Hyperhidróza aneb nadměrné pocení
Nadměrné pocení bývá odborně označováno jako hyperhidróza. Projevovat se může nejen v oblasti hlavy, ale i další tělesných částech, které mají sklony k uvolňování potu. Existují dva druhy hyperhidrózy, jejich specifikace si rozebereme v následujících řádcích.
Primární hyperhidróza
Primární hyperhidróza je svým výskytem mnohem častější. Nadměrné pocení v tomto případě není způsobeno nadměrné pocení zdravotním stavem, fyzickou aktivitou nebo zvýšenou teplotou. Obvykle postihuje ruce, nohy, hlavu a obličej. Může se vyskytovat i v jiných částech těla. Příčinou nadměrného pocení (ať už hlavy nebo jakékoliv jiné části těla) je pak v tomto případě tedy dědičný stav.
Mohlo by vás také zajímat: Jak rychle postupuje zubní kaz
Sekundární hyperhidróza
Je méně častá a je indikována různými vnějšími vlivy. Za nejčastější z nich můžeme považovat například:
- srdeční choroba
- rakovina
- cukrovka
- menopauza
- mrtvice
- poranění míchy
- užívání některých antidepresiv
Opět je pak možné konstatovat, že se samozřejmě nejedná pouze o příčiny nadměrného pocení hlavy, ale celého těla.
Konzultace s lékařem
Z výše uvedených důvodů platí, že přesná identifikace příčin nadměrného pocení hlavy může být poměrně obtížná. Je proto velmi vhodné navštívit při pochybnostech nebo nadměrných dlouho trvajících problémech vašeho doktora a informovat se o vašem individuálním stavu. Laická diagnostika může vést ke špatnému vyhodnocení situace a způsobení zbytečného odkladu v rámci možného zahájení léčby.
Zdroj: Suredeodorant.co.uk