Zdraví

Jak rychle postupuje zubní kaz

Jak rychle postupuje zubní kaz

Zubní kaz je velkou nepříjemností, která může být velmi bolestivá a omezující. V případě včasného zákroku je možné následky částečně eliminovat a zabránit dalším dopadů. Jak rychle zubní kaz postupuje od počátku až k intenzivnějšímu rozvoji? V následujícím článku si zodpovíme nejen na tuto otázku.

Každý kaz je rozdílný

Hned na začátek článku bohužel musíme konstatovat, že určit jednoznačně platnou rychlost postupu zubního kazu není možné. Každý kaz vykazuje jiné specifikace a u každého člověka tak bude postupovat jinak. Může tedy jít o týdny, měsíce nebo i roky. Kaz musí projít určitými stádii, během niž se vyvíjí až do své poslední fáze, ve které je nutné podstoupit zákrok u zubaře.

Mohlo by vás také zajímat: Jak má vypadat rána po extrakci zubu

Záleží na následujících faktorech

Obecně však existují některé faktory, které rychlost rozvoje kazu ovlivňují a při dodržování určitých zásad může docházet ke značnému zlepšení situace. Délka postupu závisí především na:

  • Lokalizaci kazu a tom, na jaké vrstvě zubu se tvoří
  • Hladiny kyselosti v ústech
  • Tloušťka zubní skloviny
  • Zda dochází při postupu kazu k preventivním opatřením

Dodržujte zubní hygienu a obraťte se na odborníka

Z výše uvedeného mimo jiné plyne, že rychlost rozvoje zubního kazu se dá poměrně zásadně ovlivnit. Zejména je proto důležité dodržovat hygienu zubů a ústní dutiny. Zároveň při jakémkoliv podezření na začínající zubní kaz ideálně vyhledejte co nejdříve odbornou pomoc a navštivte zubního lékaře. Ten vám doporučí individuální postup, který může postup zubního kazu ve vašem případě značně omezit či přistoupit k potřebnému zákroku a zbavit vás další případných problémů.

Zdroj: Tompkinsdental.com