Změnit image z blond na světle hnědou teoreticky není problém. Ve skutečnosti je to však mnohem složitější. Co byste o tomto procesu měla vědět a co vás může nemile překvapit?
Proč se z blond na světle hnědou nebarvit doma
Přechod z blond na světle hnědou je zdánlivě jednoduchý proces. Zkazit toho ale na něm teoreticky můžete dost. Barva z drogerie vašemu očekávání nemusí odpovídat.
To, jak vám chytne konkrétní odstín, totiž záleží na několika faktorech:
- textura vlasů
- typ vlasů a s tím související poréznost
- kvalita a míra poškození, která opět souvisí s porézností
- podíl šedivých vlasů
Vzhledem k tomu, že běžné barvy z drogerie musejí fungovat univerzálně, výsledek je zpravidla neodpovídající tomu, co slibuje obal. Typicky u hnědých odstínů dochází k tomu, že je barva příliš tmavá. Kadeřnické barvy jsou naproti tomu mnohem šetrnější, nabídnou intenzivní výsledek a dlouho vydrží.
Navíc k dosažení žádoucího výsledku kadeřník běžně míchá několik barev. K tomu, aby to zvládl, mu sluší znalosti tzv. kolorimetrie. V praxi to znamená, že přesně ví, které barvy pohlcují které tóny.
Stejně tak může kadeřník použít odlišné odstíny pro různé partie vlasů. Typicky je to na bocích nebo vzadu na hlavě. Takovýto efekt prolnutí několika tónů dokáže mnohem lépe zachycovat světlo. Výsledek je tak maximálně přirozený.
Hrozí i zelená
Mezi ženami se tradičně spíše řeší odbarvování. Pokud se z různých důvodů chcete vrátit z blond ke světle hnědé, můžete tak nabýt dojmu, že je to vlastně snadné. Hrozí vám přitom, že skončíte po neodborném „zákroku“ dokonce i se zelenými vlasy.
Platí totiž, že čím světlejší jsou vlasy, na které aplikujete hnědou barvu, tím více budou přebírat studené tóny (včetně zelené, popelavé a modré). Zmíněná zelená se navíc poměrně obtížně opravuje. Proto byste si měla laické barvení raději rozmyslet.
Dokonce se barva může změnit na černou či inkoustově tmavou v konečcích, pokud jsou vlasy příliš poškozené, varují odborníci.