Máte uši zacpané mazem, zhoršuje se vám sluch nebo máte nepříjemné pocity ze vzniklého tlaku? V následujícím článku se dozvíte, jak se dělá výplach ucha doma a jak při něm konkrétně postupovat.
Upřednostňujte návštěvu lékaře
Hned na začátek článku je nutné uvést, že domácí výplach ucha není dobrým nápadem v případě, že nemáte dostatek zkušeností a přesné znalosti, jak při něm postupovat. Neodborný zásah při výplachu ucha může poškodit váš ušní bubínek a způsobit dlouhodobé potíže. V ideálním případě tedy navštivte lékaře nebo s ním svůj postup alespoň konzultujte a dejte na jeho doporučení.
Mohlo by vás také zajímat: Jak odstranit mazovou zátku doma
Domácí postup
Pokud vám je i výplach uší doma doporučen, obvykle se realizuje za pomocí injekční stříkačky bez jehly obsahující čistou vodu pokojové teploty. Postup je poté následující:
- Seďte vzpřímeně a na rameno si položte ručník, abyste zachytili vodu, která bude odtékat z ucha. Případně mějte hlavu nad umyvadlem, které vodu také zachytí.
- Jemně zatahejte za ucho směrem nahoru a dozadu, aby do něj voda snadněji pronikla.
- Vložte injekční stříkačku do ucha a zasuňte ji nahoru, směrem k zadní části ucha, díky čemuž umožníte oddělení ušního mazu.
- Jemným vstřikem dostaňte vodu do ucha. Pokud cítíte bolest, měli byste se vstřikováním vody ihned přestat.
- Po aplikaci ucho osušte ručníkem.
Celá procedura se obvykle několikrát opakuje až do doby než se ušní mas uvolní a vyteče ven. Pokud i po pěti opakovaných pokusech stále nedochází ke zlepšení, měli byste navštívit lékaře.
Zdroj: Medicalnewstoday.com